Kvůli pátečnímu zásahu v České televizi padl další ze šéfů Vojenské policie. Jiří Neubauer, kterého v sobotu řízením útvaru pověřil ministr obrany Alexandr Vondra, odvolal z funkce velitele zásahu Pavla Marečka.

"Úkon nebyl realizován podle platných právních předpisů a nebyly informovány příslušné osoby včetně ministra obrany. Nebyla ani dodržena taktika postupu orgánu při vstupu do televize včetně samotné prohlídky," uvedl Neubauer, podle něhož zásah prošetřuje i inspekce ministra obrany.

Vojenská policie již také v poledne vrátila všechny věci dvou ze tří redaktorů České televize - Luboše Rosího a Richarda Samka, které neoprávněně zabavila. "Vrátili jsme více než 80 procent zajištěných stop. Panu Samkovi a Rosímu byly vráceny všechny věci, aniž by byl nějak zkoumán jejich obsah. Vrátili jsme i část věcí pana Rožánka, další část bude vrácena neprodleně v souladu s trestním řádem," uvedl Neubauer.

Únik je únik, šetříme dál

Vojenská policie přitom nadále bude pokračovat ve vyšetřování úniku dříve utajované složky, kterou na tehdejšího šéfa vojenského zpravodajsví Miroslava Krejčíka vypracovali v roce 2007 jeho tehdejší podřízení. A ta vedla v roce 2007 k jeho odchodu z funkce. O tom, že složka existuje, upozornil reportér České televize Karel Rožánek v reportáži počátkem února, kdy ji ukázal.

"I přes nevhodně zvolený postup pokračuje (Vojenská policie) v šetření podezření ze spáchání trestného činu ohrožení utajovaných skutečností. Pokud ta informace unikla, Vojenská policie musí jednat a vyšetřit to," řekl Neubauer.

Podle televize však vojenská policie stále zadržuje řadu věcí, které evidentně s uvedeným případem nesouvisí. "Například kazety se záznamy zahraničních cest," konstatoval právník ČT Martin Elger, který věci při navracení kontroloval.

Karlu Rožánkovi se zase nelíbí způsob vrácení. "Rozhodně si nepředstavuju, že mi hodí pytle a já si to pak budu třídit sám," řekl serveru iHNed Rožánek s tím, že v počítači měl všechny svoje kontakty. Do rukou vojenských policistů se tak dostaly materiály k jiným armádním kauzám.

Kritika ze všech stran

Spor je přitom i o to, jestli vůbec byla složka, jíž policisté hledají, utajovaná. Ministerstvo ji totiž odtajnilo již loni v prosinci - tedy dva měsíce předtím, než ji Rožánek ukázal v televizi. Ministerstvo ale tvrdí, že podle razítek na ní je zřejmé, že z ministerstva unikla ještě v době, kdy byla v režimu tajné.

Zásah už v pondělí zkritizoval soudce Obvodního soudu pro Prahu 6 Kryštof Nový, který příkaz k domovní prohlídce odsouhlasil. Ten podle svých slov očekával, že policisté si jdou jen pro jednu složku, a ne že vystěhují prakticky celou kancelář. A navíc s ozbrojeným doprovodem.

Městské státní zastupitelství v úterý potvrdilo, že Vojenská policie porušila zákon a nařídilo jí neoprávněně zabavené dokumenty a počítače vrátit.

Již v noci na sobotu za neadekvátní postup postavil ministr obrany Alexandr Vondra mimo službu šéfa Vojenské policie Vladimíra Ložka a jeho dva podřízené.

Ozbrojený zásah v České televizi rozvířil i vody ve sněmovně. Poté, co se opozici nepodařilo prosadit, aby jej projednávalo plénum během současné schůze, ČSSD chce kvůli němu svolat mimořádné jednání sněmovny. Zásahem se bude už v úterý zabývat i mimořádně svolaný výbor pro obranu a bezpečnost.