Mluvilo se o něm pět let, teď konečně vzniká. Režisér a producent Peter Jackson (na snímku) začal včera v novozélandském Wellingtonu natáčet svůj dlouho odkládaný fantasy epos Hobit, který je s rozpočtem půl miliardy dolarů jednoznačně nejdražším filmem všech dob.

Přípravy filmu? Nikoliv fantasy, ale spíš horor

Projekt v přepočtu za téměř devět miliard korun v posledních dvou letech potkaly snad všechny myslitelné nesnáze: Jacksonův opus magnum (tak režisér Hobita označuje i ve srovnání s Pánem prstenů, jehož příběhu děj chystaného filmu chronologicky předchází) ohrožovaly nejen finanční potíže, jež vyvrcholily loni v listopadu řízeným bankrotem producenta filmu studia Metro-Goldwyn-Mayer.

Přípravy filmu provázel též bojkot novozélandských filmových odborů, kterým se nelíbily pracovní a smluvní podmínky pro herce, nebo odstoupení původně zamýšleného režiséra Guillerma Del Tora. Ten své angažmá loni vypověděl s odůvodněním, že "nemůže být několik let neustále k dispozici a v očekávání, zda se Hobit zrealizuje, nebo ne."

Na dlouhodobý stres nakonec zareagoval i organismus Petera Jacksona – režisérovi v lednu praskl žaludeční vřed a hospitalizace i následná domácí léčba si vyžádaly další měsíc prodlevy.
 
Štáb však těžkosti vesměs nesl statečně. "Já mám čas až do roku 2015, o tu roli opravdu hodně stojím," žertoval na téma neustálého odkládání filmu britský komediální herec Martin Freeman – hvězda sitcomu Kancl, která se objevila i v romanci Láska nebeská, ztvární v chystaném filmu hlavní roli hobita Bilba Pytlíka.

Dalších jedenáct Oscarů pro Jacksona?

Kromě Freemana se do týmu Petera Jacksona vrací téměř kompletní herecké obsazení Pána prstenů: objeví se tu "Frodo" Elijah Wood (kterému Jackson údajně připsal novou zápletku přímo na tělo), Sir Ian McKellen znovu ztvární čaroděje Gandalfa, mocné elfy hrají i tentokrát Cate Blanchettová a Orlando Bloom.

Sága Pán prstenů natočená také na Novém Zélandu se stala kultem i komerčním hitem: v roce 2004 získalo finále trilogie Návrat krále hned jedenáct Oscarů, s tržbami 1,2 miliardy dolarů patří Návrat krále dodnes k nejúspěšnějším filmům všech dob.

Úspěch filmu přinesl ostrovní zemi i obrovské zisky z cestovního ruchu, neboť se pro fanoušky z celého světa stal Nový Zéland skutečnou Středozemí, kde se mytický příběh odehrává – mimochodem, i tento argument Jackson při realizaci Hobita využil k tomu, aby kvůli usnadnění natáčení filmu a dlouhodobých kontraktů pro herce a štáb zjednodušil tamní filmovou legislativu, uvedl server BBC News.