Moravská galerie v Brně chystá neobyčejnou derniéru výstavy Kamila Lhotáka. V neděli bude mít každý návštěvník, který si schoval vstupenku z této výstavy, možnost vyhrát let balónem. Balón se třemi šťastlivci vzlétne z parkoviště vedle brněnského Uměleckoprůmyslového muzea v 17 hodin.

Souvislost mezi Lhotákovým dílem a letem v balónu je jasná: malíř proslul sentimentální vášní pro staré stroje, motocykly, automobily či balóny, které zobrazoval s citem pro přesnost.

"Skutečnost mimoumělecká – v níž se mu stal osudem především svět strojů, umožňujících člověku překonávat vzdálenosti co nejrychleji – mu byla sama o sobě tak poetická a fantastická, že si za svůj umělecký cíl vytkl co nejkomplexnější připomínání její reálnosti," napsal o Lhotákovi přední český kunsthistorik Jaromír Zemina.

Plátna Kamila Lhotáka však současně nejsou technicistní, vyzařuje z nich nostalgie zašlých časů, ale také ironický odstup. Lidé se o tom mohou přesvědčit v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně ještě do 3. dubna. Lhotákovy obrazy doplňuje projekce animovaných filmů, na kterých se malíř podílel, a také exponáty z technického muzea – historická vozidla, motocykly a bicykly.

Související