Syrská vláda dnes podala demisi, prezident Bašár Asad ji přijal. Oznámila to syrská státní televize. Rezignace kabinetu následuje po dvou týdnech ostrých nepokojů v zemi.

Asad má podle očekávání ještě dnes vystoupit s projevem k národu, v němž ohlásí reformní kroky, mezi nimiž bude asi i zrušení výjimečného stavu, platícího bezmála 50 let.

Prezident ale zároveň jmenoval odcházejícího premiéra Muhammeda Naji Otariho prozatimním ministerským předsedou do té doby, než bude ustavena nová vláda, informuje Syrská tisková agentura.

"Brutální represe" 

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová během schůzky v Londýně syrskou vládu odsoudila za tvrdou reakci na protestující, kteří požadovali demokratické reformy. Zásahy bezpečnostních sil označila za "brutální represe".

Její francouzský kolega Alain Juppé, který se britské metropoli rovněž zúčastnil mezinárodní konference o Libyi, vyzval Sýrii k "zahájení politických reforem a dialogu se svým lidem". I on odsoudil násilí, ale zároveň podotkl, že Francie nyní neuvažuje o iniciování sankcí Rady bezpečnosti OSN, jak učinila v případu Libye, která je zmítána občanskou válkou.

Vláda v Sýrii nemá příliš velký vliv. Moc je totiž soustředěna v rukou prezidenta, jeho rodiny a bezpečnostních složek, píše server BBC News. Otari byl do jejího čela zvolen v září 2003. Tomu ale předcházely funkce starosty města Aleppa a guvernéra provincie Homs.

Zpočátku pokojné protesty Sýrie zaznamenala krátce po tuniské "revoluci", která spustila vlnu nepokojů napříč arabským světem. Protestující se přitom zaměřovali hlavně na vládní stranu Baas a Asada samotného. Jak tvrdí pozorovatelé, v případě rezignace vlády tak jde spíše o "obětování pěšce", čímž chce režim prezidenta a jeho stranu dostat "z dostřelu".

Prezident Asad se poslední dva týdny snažil povstání desítek tisíc nespokojených tvrdě potlačit. Skupiny bojující za lidská práva podotýkají, že při střetech zahynula více než stovka lidí.