SERIÁLY

Které normalizační seriály se už vysílaly (výběr)
Třicet případů Majora Zemana
Žena za pultem
Synové a dcery Jakuba Skláře
Chlapci a chlapi
Inženýrská odysea
Dynastie Nováků
Bylo nás šest
 
Které zatím čekají na zařazení
Okres na severu
Muž na radnici
Plechová kavalérie
Gottwald

Digitální TV Barrandov při sestavování jarního televizního schématu zjevně pokračuje ve strategii seriálové "ostalgie".

Kanál, kterému v posledních měsících roste sledovanost především díky vysílání normalizačních televizních seriálů v čele se Ženou za pultem a kontroverzními Třiceti případy majora Zemana, od 15. dubna zařadí v hlavním vysílacím čase třináctidílné Rodáky. Na obrazovku se od své předrevoluční premiéry Rodáci vracejí poprvé.

Na komunistickou objednávku

Jeden z nejrozporuplnějších titulů komunistické seriálové produkce vznikl v režii Jiřího Adamce ve své době přímo na režimní objednávku.

Rodáci měli být oslavou a připomínkou čtyřicátého výročí Vítězného února, tedy komunistického převratu, který proběhl mezi 17. a 25. únorem 1948. A zároveň prorežimní odpovědí na trezorový film Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci z roku 1968.

Třináct 95minutových dílů líčí příběhy obyvatel malé moravské vesnice a jejich osudy během druhé světové války, poválečného vypořádání a především v ději radostně vítaného komunistického převratu. Adamec seriál natočil na motivy diskutovaného tendenčního románu Jaroslava Matějky Rodáci a odrodilci.

Porazí Rodáci i SuperStar?

Je pravděpodobné, že Rodáci v TV Barrandov opět uspějí. Podle vedení televize si o hvězdně obsazený a výpravně natočený seriál ostatně řekli sami televizní diváci, podobně jako před časem o Ženu za pultem, na kterou se pak každý víkend dívalo při minimálních dramaturgických nákladech i osm set tisíc lidí – tedy v podstatě stejný počet diváků, jaký v současné době sleduje mnohonásobně dražší zábavné přenosy SuperStar či České Miss na konkurenčních kanálech Nova a Prima.

Podobně jako v jiných normalizačních "perlách" se také v seriálu Rodáci objevily desítky předních českých herců – není tajemstvím, že angažmá v oslavné epopeji bylo pro československé hvězdy takřka povinností.

Seriál Rodáci měl být prorežimní odpovědí na trezorový film Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci – ukázky ze seriálu i filmu (text pokračuje za videem)

V jednotlivých dílech Rodáků hráli třeba Radoslav Brzobohatý, Jana Hlaváčová, Jan Šťastný, Boris Rösner, Miroslav Donutil, Jiřina Bohdalová, Petr Haničinec, Milena Dvorská, Karel Roden, Václav Postránecký, Petr Kostka, Rudolf Hrušínský, Stanislav Zindulka a řada dalších.

Žena za pultem na Facebooku

Je otázkou, s čím TV Barrandov přijde příště. Podobně jako Žena za pultem a "Major Zeman" slaví na jejích obrazovkách úspěch také další normalizační a předrevoluční dílka – v poslední době třeba seriály Chlapci a chlapi, Bylo nás šest nebo železničářská Dynastie Nováků, tento seriál z roku 1981 vysílá Barrandov nyní každou sobotu.
 
Někdo se na normalizační seriály dívá opravdu z nostalgie, není však pochyb, že celá řada diváků hlavně mladší generace pojímá sledování reprízovaných tendenčních dílek jako zábavnou recesi. Seriálu Žena za pultem například fanoušci vytvořili i stránku na sociální síti Facebook.
 
V záloze je teď řada dalších titulů, které nepochybně vzbudí u mnohých diváků "nostalgii". Namátkou se nabízí komunistický Okres na severu, Muž na radnici, či Plechová kavalérie. Není téměř pochyb, že i tajemníka Josefa Pláteníka se diváci jednou dočkají. Otázkou zůstává, zda je to dobře.

Videoukázky z normalizačních seriálů, které po roce 1989 nebyly reprízovány

Gottwald:

Muž na radnici:

Okres na severu:

Plechová kavalérie:

Související