Americké společnosti se opět vrhly do nakupování. Převážně díky nim vzrostl za první čtvrtletí letošního roku objem fúzí a akvizic o 26 procent.

Jen ve Spojených státech vzrostla meziročně hodnota fúzí a akvizic za první tři měsíce roku o 84 procent na 267 miliardy dolarů. Na Spojené státy tak připadá téměř polovina světového objemu. Ještě loňský rok to přitom byla jen třetina.

Devět z deseti největších letošních obchodů připadá právě na americké společnosti. Zdá se, že americkým šéfům velkých společností otrnulo rychleji než ostatním. Důkazem je největší obchod letošního roku - koupě společnosti T-Mobile USA americkou AT&T za 39 miliard dolarů.

Právě tato transakce by mohla dodat více odvahy dalším větším americkým společnostem. "Zdá se, že se dostáváme z nejhoršího. Nicméně aktivita zůstává přibližně stejná ve všech sektorech a regionech bez výraznější rostoucí převahy jedné konkrétní oblasti," myslí si Henrik Aslaksen, šéf oddělení fúzí a akvizic u Deutsche Bank.

Podle středečního průzkumu asociace Business Roundtable, která sdružuje šéfy velkých amerických společností, manažeři ve Spojených státech věří, že ekonomické oživení nabírá na obrátkách. "Společnosti daly jasně najevo, že mají chuť expandovat," říká Ivan Seidenberg, předseda Business Roundtable. Například Jim Rogers, šéf společnosti Duke Energy, již dříve řekl, že má zájem o uzavření dalších obchodů na roztříštěném energetickém trhu. Plánovanou fúzí s konkurenční Progress Energy v hodnotě 26 miliard dolarů vznikne v USA nová energetická jednička.

Za stále větší kořistí se honí i Warren Buffett a jeho investiční společnost Berkshire Hathaway. Společnost nedávno oznámila, že kupuje chemickou společnost Lubrizol za devět miliard dolarů.

Na síle získávají i firmy z Brazílie, Ruska, Indie a Číny. Na ně připadá 12,6 procenta světové aktivity, což je nejvíce od roku 2001, kdy začala společnost Mergermaket data sbírat. V kategorii rozvíjejících se trhů ovšem objem fúzí a akvizic spadl o 14 procent. Loni čísla hnala nahoru reorganizace telekomunikačního impéria Mexičana Carlose Slima Helú.

Evropa má za sebou klidnější čtvrtletí. Akviziční činnost vzrostla o 27 procent na 162 miliard dolarů. "Oproti loňsku si sice polepšila, ale stále to není příliš dynamický trh," myslí si Matthew Ponsonby z Barclays Capital.

Oživení ale může ohrozit japonské zemětřesení i neklid v arabských státech. "Japonsko mělo na trh vliv a snižování ratingu donutilo lidi o transakcích více přemýšlet, což pro nejisté oživení není dobré," tvrdí Philip Noblet z Bank of America Merrill Lynch.

 

další články FT otištěné v HN www.ekonomika.ihned.cz/ft