V anketě o nejlepší dětskou knihu vyhrály Děti z Bullerbynu od švédské autorky Astrid Lindgrenové. Hlasování se konalo v rámci charitativního projektu Čtení pomáhá, který má přivést děti k literatuře a zároveň rozdělit peníze potřebným. Projekt právě otevřel své stránky na adrese www.ctenipomaha.cz.

Do soutěže se zapojilo více než 11 tisíc lidí, bodovaly také třeba knížky Jaroslava Foglara nebo Malý princ. Oznámila to spisovatelka dětských knih Alena Ježková spolu s generálním ředitelem polostátního elektrárenského gigantu ČEZ Martinem Romanem, který projekt finančně zaštítil.

"Lisa, Lasse, Bosse, Brita, Anna a Olle byli mým tipem na vítěznou knihu. Neznám snad nikoho, kdo by tato jména neznal a kdo by s nimi jako dítě neprožíval jejich dobrodružství," pochvalovala si vítězství Dětí z Bullerbynu Ježková. Hlasující mohli na internetových stránkách projektu vybírat z 19 knížek v kategoriích pro první a druhý stupeň základní školy a pro střední školy a sami do seznamu navrhnout oblíbené dětské příběhy.

Mezi knížkami pro děti do 5. třídy pak hlasující všech věkových kategorií dosadili po Dětech z Bullerbynu na druhé místo Rychlé šípy Jaroslava Foglara. Bronzovou příčku obsadily Mikulášovy patálie od René Goscinnyho. V kategorii pro 5. až 9. třídy bodoval Malý princ Antoine de Saint-Exupéryho, Foglarova Záhada hlavolamu a Bylo nás pět od Karla Poláčka. V posledních letech tolik oblíbené příběhy čarodějnického učně Harryho Pottera se pak u obou kategorií umístily na 4. příčce.

Projekt funguje tak, že když děti přečtou jednu z doporučených knížek, vyplní na internetu test s otázkami ohledně daného příběhu. Když odpoví správně, získají kredit 50 korun, který pak pošlou na zvolenou charitativní akci. Takto mohou přispět třeba na knihy v Braillově písmu pro nevidomé děvče, výcvik asistenčního psa nebo na operaci očí afrických dětí.

Celkem bude takto rozděleno deset milionů korun, vše financuje Roman. Ten se prý k tomuto kroku rozhodl poté, co viděl špatné výsledky českých žáků v mezinárodním srovnání znalostí PISA. V něm se čeští školáci zhoršili nejvíce ze všech sledovaných zemí. Největší propad byl právě u čtenářské gramotnosti. Mnoho dětí také uvedlo, že nečte a čtení je nebaví.

Do Čtení pomáhá se zapojí také knihovny, podpořil jej ale například i herec a scénárista Zdeněk Svěrák nebo moderátor Marek Eben.