Na české obrazovky se o víkendu konečně dostává britský seriál, který budí v posledních měsících nadšení všude po světě.

Moderní variace na klasické detektivky z pera Arthura Conana Doyla z produkce BBC zpočátku mezi fanoušky budila obavy - Sherlock Holmes a doktor Watson zasazení do moderního Londýna, tepající metropole jednadvacátého století, to byla velmi kuriózní představa.

Watsona hraje hobit

Nicméně BBC risk vyšel - a moderní pojetí příběhů Sherlocka Holmese, které od soboty večer vysílá ČT1, se stalo doslova novým žánrovým fenoménem.

Tvůrci totiž i přes moderní rekvizity pečlivě dodrželi všechny atributy doyleovského vypravování, drželi se poměrně přesně nejen detektivní zápletky každé z realizovaných knižních předloh (série začíná klasickou holmesovskou novelou Studie v šarlatové, již Britové nyní překřtili na Studii v růžové), ale také sucharského humoru i typické ponuré, temné atmosféry Holmesových případů.

Moderní verzi Holmese navíc prospívá i vynikající herecké obsazení. Roli doktora Johna Watsona, který se právě vrací z vojenské mise v Afghánistánu, hraje populární britský herec Martin Freeman (mimochodem budoucí Jacksonův Hobit), roli Sherlocka hraje charismatický Benedict Cumberbatch.

Související