I přes pokračující protivládní protesty syrský prezident Bašár Asad pověřil svého ministra zemědělství, aby sestavil vládní kabinet. A Ádilovi Safarovi se to ve čtvrtek podařilo, informovala místní státní televize.

Prezident zároveň nařídil propuštění všech lidí zadržených při demonstracích kromě těch, kteří se dopustili kriminálních činů.

Jde o další snahu vládnoucího režimu uklidnit rozjitřenou situaci v zemi před očekávanými pátečními celostátními protestními demonstracemi, které v těchto týdnech vždy následují po tradičních modlitbách.

Přesto se ale nedá nejspíš očekávat, že vládní změny uspokojí účastníky protirežimních protestů, pro které už demise předchozího kabinetu před 14 dny byla jen kosmetickou úpravou sledující jediný cíl, a to udržení prezidenta Asada u moci. V syrském politickém systému má totiž prezident, který čelí největším protestům za 11 let své vlády, větší vliv než kabinet.

Ministrem zahraničí v nové vládě zůstal Valíd Mualim a vysoce postavený činitel tajné služby Ibráhím Šaar se ujal ministerstva vnitra.

"Prezident Asad se rozhodl propustit všech zadržených při nedávných událostech kromě těch, kteří spáchali zločiny proti národu a občanům," informovala dále státní televize. Neupřesnila nicméně, o jaký počet propuštěných se jedná.

Tajnou policii nahradí armáda

Syrská opozice nadále požaduje zásadní politické reformy a zrušení výjimečného stavu. Asad, který nechal střílet do neozbrojených demonstrantů, svými ústupky v podobě propuštění některých politických vězňů, přiznání občanství menšinovým Kurdům či přitvrzení v prosazování islámských zvyků ale zatím příliš nepochodil.

Nepokoje jsou hlášeny stále z dalších syrských měst. V přístavním Banijásu, kde v neděli milicionáři zabili čtyři lidi a kde desítky účastníků tamních demonstrací skončily ve věznicích, zabili neznámí střelci jednoho vojáka na hlídce. Další byl při střelbě zraněn. Předtím úřady oznámily, že tajnou policii nahradí v zajišťování bezpečnosti armáda, která slíbila, že nebude do lidí střílet.

Syrské úřady mají podezření, že odpor proti režimu je financován ze zahraničí, odkud prý do země míří také zbraně pro opozici. Syrští pohraničníci proto ode dneška provádějí přísnou kontrolu stovek kamionů přijíždějících z Libanonu. Právě odtud údajně pocházejí finance a zbraně.