Banksy není žádný sprejer. Nikdy se nezabýval klasickým graffiti – tedy alespoň podle dostupných informací a mínění jiných sprejerů.

Banksy je street-artový umělec, i když ke graffiti má velmi blízko. Pracuje v noci, ve spěchu a na veřejných, nejlépe dobře viditelných místech. Jeho základní pomůckou je barva ve spreji a papírová šablona.

Vedle sprejerů, kteří za noc přestříkají svými tagy vagon metra, však působí jako pankáč-gentleman. Jeho "obrazy" jsou srozumitelné, výstižné, vtipné. A navíc jsou přijatelné i pro velkou část obyvatel, neboť kritizují „poměry“. Prohlédnětě si Banksyho tvorbu v záložce Fotogalerie.

Jeho obrázky se v anglických, evropských a následně světových městech objevují od devadesátých let. Politicky nekorektní, hanlivé, levičácké Banksyho kresby se v posledních letech staly fenoménem.

Po celém světě má stovky epigonů, výrobci spotřebního zboží především suvenýrů jeho dílka recyklují, v aukcích se cokoliv od Banksyho draží za vysoké částky.

Obraz koupený i se zdí

Například před třemi lety byl na serveru eBay vydražen kus zdi z londýnské Portobello Road s Banksyho „šablonou“ za dvě stě tisíc liber (sedm milionů korun). Kresbu, na níž byl malíř z předminulého století, kterému pod štětcem vyrostl nápis Banksy, prodal šťastný majitel zdi.

Většinu aukcí má ale pod kontrolou autor, kterému se přesto daří udržet svou identitu v tajnosti. V roce 2008 londýnská Sotheby´s dražila několik Banksyho obrazů (zarámované a pod sklem vypadaly poněkud krotce), nejdražší z nich byl prodán za sto dvacet tisíc liber.

Rozebrat zeď a převést ji i s Banksyho obrázkem do Kalifornie, samozřejmě po zaplacení tučného honoráře, nechal i slavný hollywoodský pár Brad Pitt a Angelina Jolie. „Banksy je milionář, to je jasný,“ říká jeho český obdivovatel, graffiti a street artový umělec Pasta Oner.

„Banksy se snaží udržet své věci v rovině undergroundu, aby to nesplesnivělo, ale samozřejmě si uvědomuje, že aby mohl dělat velké věci, potřebuje velké peníze. Česká představa, že umělec je asketa sedící v rohu, který pije vodu z louže a žere kamení, je mylná. Umělec musí být naopak na společenském žebříčku nejvýš, aby mohl společnosti důsledně nakládat a ukazovat, jaká je,“ říká Pasta Oner.

Bez identity

Podle Pasty však peníze Banksyho nezmění: „Pokud je člověk správně motivovaný, a to lidi v tomto oboru jsou, tak je to pro ně jen prostředek a hnací motor něco vytvářet. Těžko by mohl Banksy bez finančních prostředků dovolit náročné poloilegální instalace, které dělá. Třeba že přijede náklaďák s deseti dělníky, kteří odmontují telefonní budku. Tu odvezou do garáže, kde ji předělají a odvezou nazpátek.“

Podle Pasty je dokonce docela možné, že Banksy dělá guerillové kampaně občas přímo pro reklamní agentury.

 



Velké kouzlo Baksyho umění dodává jeho stále neznámá identita. V roce 2008 sice britský tisk jeho totožnost údajně odhalil, pravdivost objevu se ale nepotvrdila.

 

Mail on Sunday psal senzašní zprávu o tom, že street artový levičák je ve skutečnosti vystudovaný umělec Robert Gunningham ze středostavovské bristolské rodiny.

Dražil sám sebe?

Nicméně s tím, že Banksy pochází z Bristolu, kde se objevily jeho první obrázky, a že má alespoň základní výtvarné vzdělání, se stále v médiích počítá.

Banksyho identitu se dokonce letos neznámý prodejce pod značkou jaybuysthings pokusil vydražit na eBay. Sliboval, že vítězi dražby prozradí pravé jméno Banksyho. Vyvolávací cena byla tři tisíce dolarů, aukce se vyšplhala těsně pod milion dolarů.

Provozovatel však dražbu před jejím koncem zastavil s tím, že dražení identity je v rozporu se zákonem. „Je docela možné, že svou identitu dražil sám Banksy. Bylo by to v jeho stylu,“ komentuje to český sprejer Pasta Oner.