Opozice v Libyi odmítla výzvu vůdce Muammara Kaddáfího k vyjednávání o příměří. Kaddáfí podle ní není důvěryhodným partnerem k jednání. Kaddáfí v noci na sobotu před kamerou řekl, že je připraven jednat s NATO, pokud zastaví útoky na Libyi. Odstoupit ale nechce, protože prý nemá žádnou oficiální funkci, jíž by se mohl vzdát.

Kaddáfí řekl, že je připraven uzavřít příměří, ale musí zahrnovat všechny strany, nikoli jen jeho síly bojující proti rebelům na východě země. Informuje o tom agentura Reuters.

"Libye je stále připravena na příměří...ale příměří nemůže být jednostranné," řekl Kaddáfí v živém televizním přenosu vysílaném v sobotních časných ranních hodinách. 

Z povstání v zemi obvinil cizí síly a žoldnéře. "Nemůžeme bojovat jeden proti druhému. Jsme jedna rodina."

V kontrastu s předchozími projevy nenazval povstalce "krysami" a vyzval je, aby složili zbraně. "Libyjci nesmějí bojovat proti sobě," řekl.

Odmítl masové útoky na civilisty a vyzval NATO, aby mu ukázalo 1000 lidí, kteří byli v konfliktu zabiti. "My jsme na ně neútočili ani jsme nepřekročili moře...proč oni na nás útočí?" řekl Kaddáfí s poukazem na evropské země zapojené do leteckých útoků. "Pojďme jednat. Brána k míru je otevřená," cituje jeho slova Reuters.

Svobodu nebo smrt

I kdyby mocnosti NATO neměly zájem na jednání, libyjský lid se nevzdá a bude podle jeho slov chtít zemřít v odporu proti "teroristickým útokům". Varoval NATO, že jeho síly zahynou, pokud zahájí územní invazi. "Buďto svobodu nebo smrt. Nevzdáme se. Nemáme strach."

Zdůraznil také, že žádná síla ho nedonutí, aby opustil svoji zemi. "Neopustím svoji zemi a nikdo mi nemůže říci, abych nebojoval za svoji zemi," řekl v projevu, který trval 80 minut.

Libyjská televize po vysílání uvedla, že letouny NATO během Kaddáfího projevu bombardovaly místa blízko budovy televize.

Libyjský režim v pátek, několik hodin před Kaddáfího projevem, vyzval povstalce v Misurátě, aby se do čtyř dnů vzdali, a nabídl jim za to beztrestnost.

Mluvčí vlády Músá Ibrahím na tiskové konferenci v Tripolisu oznámil, že ministerstvo spravedlnosti vyzývá "všechny ozbrojené skupiny v Misurátě, aby odevzdaly zbraně výměnou za amnestii" a dodal, že nabídka platí do 3. května.

Přístav v Misurátě byl vyřazen z provozu

Pohrozil, že každá loď, která by vjela do přístavu ve městě Misuráta, jež je již dva měsíce obléháno Kaddáfího jednotkami, se stane terčem útoku. Armáda podle jeho slov vyřadila z provozu přístav, který je jedinou zásobovací cestou. Nyní se budou potraviny dopravovat do Libye po souši a za dohledu armády, řekl.

NATO uvedlo, že nemá ale žádné důkazy, které by podpořily páteční prohlášení libyjské vlády, že dostala přístavní město Misuráta pod svoji kontrolu. "Pečlivě monitorujeme situaci kolem Misuráty a protivládní síly stále rozšiřují svoje území kolem města," uvedlo NATO a dodalo, že tvrzení Tripolisu neodpovídá současné situaci.

Ibahím uvedl, že libyjská vláda vysílá delegace do Evropy, Asie a Latinské Ameriky, aby prosadily konec konfliktu v Libyi. "My jsme jediní, kdo se nebojí míru," řekl Ibrahím novinářům.

Připustil, že vládní jednotky překročily nakrátko hranice do Tuniska, ale na Tunisany nestřílely a vrátily se zpět. Řekl, že Libye a Tunisko spolupracují a snaží se předejít katastrofě na hranicích. Za narušování hranic obvinil povstalce.