Právě vydal novou knihu, deníkové zápisy z roku 2010 s názvem Další báječný rok. Je to již třiadvacátý titul tohoto komerčně nejúspěšnějšího polistopadového spisovatele.
Poprvé si čtenářskou oblibu zajistil před devatenácti lety románem Báječná léta pod psa, za nějž získal Cenu Jiřího Ortena.

Od té doby si udržuje zájem čtenářů dalšími tituly a také jejich filmovými adaptacemi. Do filmové řeči byly dosud převedeny knihy Báječná léta pod psa, Výchova dívek v Čechách, Účastníci zájezdu, Povídky o manželství a o sexu, Román pro ženy, Případ nevěrné Kláry a Román pro muže.

Na letošní podzim autor chystá román, k němuž mu podklady dodal známý investigativní novinář Jaroslav Kmenta.
Michal Viewegh ve čtvrtek dopoledne odpovídal na dotazy čtenářů IHNED.cz.

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Novou knihu jsem zatím nepřečetl, ale překvapilo mě, že jste se opět vrátil k deníkovým zápiskům. Ne že by mě nezajímalo, co tak nejúspěšnější spisovatel dělá přes den, ale čekal jsem spíš další román, fikci. Slyšel jsem, že snad na podzim chystáte politický thriller? Netypický žánr, jak vás to napadlo?
Michal Viewegh
K deníku jsem se vrátil po pěti letech, měl jsem to v plánu. Na thriller jsem myslel už dlouho, inspiroval mě zejména Stieg Larson. Kromě toho čtu denně noviny :-)
Čtenářský dotaz
Biomanželka mě bavila, protože své mateřství prožívám zřejmě podobně, jako vaše žena (tři děti, velmi rychle za sebou, takže momentálně čtyři, dva a necelý jeden rok). Nepřemýšlíte o pokračování v podobném stylu?? Jak se z vás stal Biomanžel?
Michal Viewegh
Pokračování po dostatečném odstupu nevylučuji. Biomanželem jsem se stal sňatkem - postupně, plíživě :-)
Čtenářský dotaz
Dobrý den, je pravda, že se Román pro ženy chystá na divadelní prkna? Prý v létě ve Švandově divadle a roli Olivera by snad měl hrát Langmajer? Podílel jste se na dvadelní adaptaci? Kromě hry Růže pro MArkétu je to snad první viewegh převedený na jeviště....sledujete přípravy?
Michal Viewegh
Ano, v létě se ve Švandově divadle budou hrát Román pro ženy a Biomanželka. Jednu adaptaci dělal Dan Hrbek, druhou Dodo Gombár - oba budou také režírovat. Hrála se (ve Zlíně a v Brně) už Báječná léta pod psa a Andělé všedního dne.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, Váš Další báječný rok jsem si koupil včera a teprv jsem začal číst - zajímá mě jedno - opravdu jste si upřímně každý den zapisoval, tak, jak je to publikováno, anebo jste některé dny upravoval zpětně? A gratuluji k příjmům, je milé,že se jimi netajíte.
Michal Viewegh
Děkuji. Zpětné úpravy by byly proti hlavním principům deníkového žánru (autentičnost, upřímnost). Proto jsem např. ponechával beze změny i pasáže, které jsem psal v rozčilení, vzteku apod.
Čtenářský dotaz
Sledujete nejmladší generaci českých spisovatelů? Zaujal vás v ní někdo tak, že jste si řekl - těším se, jaká bude jeho další kniha? Z nové knihy rovněž vyplývá, že celkem hodně čtete i zahraniční autory; jsem ráda, že jste zmínil Hornbyho knihu Julie, demoverze. Byla jsem z ní absolutně nadšená, a skoro jsem litovala, že ten románový soundtrack neexistuje. Co čtete právě nyní?
Michal Viewegh
Pár mladých českých autorů jsem četl, ale žádný mě zatím neuhranul. T.č. čtu převážně detektivky, protože jednu sám píšu.
Čtenářský dotaz
Zdravím Michale, jak hodnotíte kauzu Klausovo kleptomanské vystoupení v Chile? Musel jste se dobře bavit. Michal
Michal Viewegh
Mně už je z Klause spíš stydno a smutno.
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane V. chtěl bych Vám jen vyslovit podporu v rodinném životě i tom literárním. nic míň, nic víc. držím palce.
Michal Viewegh
Děkuju, to je od vás milé.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, bojíte se někdy toho, že Vám to přestane psát?
Michal Viewegh
Strach by byl silné slovo. Vím, že se to může stát, ale zatím žádné symptomy nepozoruju :-)
Čtenářský dotaz
Dobry den, jakych ceskych spisovatelu - soucasnych - si nejvice vazite nebo je proste rad ctete?
Michal Viewegh
Rád čtu třeba Hakla, Honzu Nováka nebo Petra Šabacha. Rád jsem četl Sašu Berkovou nebo Honzu Balabána.
Čtenářský dotaz
Dobry den pane Viewegh Chtel bych se zeptat jak dlouho trva nez napisete knihu?
Michal Viewegh
Dříve jsem byl schopný napsat knihu za dva měsíce i méně. V posledních letech píšu 3- 5 měsíců, ale s přestávkami na dovolené :-)
Čtenářský dotaz
Dobry den, jsem ROSS HEDVICEK, slavny americky spisovatel, cte me vic lidi nez Skvoreckeho, Viewegha a Rude pravo dohromady. Co si myslite, jak se budou distrobuovat knihy v budoucnu? Treba ja jsem taky vydal par knih, ale hlavne distribuuji sva literarni dila po Internetu, a jsem za to vytecne placen. God bles Amerika!
Michal Viewegh
Přeji mnoho dalších úspěchů.
Čtenářský dotaz
Teda pane Viewegh, naprosto souhlasím s Vaším názorem na literárnní kritiky a hlavnbě kritičky, souhlasím s Vaším názorem na Coelha, musil jsem to odložit ještě v knihhkupectví, škoda, že místo těch rozličných novinek radši nečtete Franceho a Stendala
Michal Viewegh
Oba jsem v mládí četl, navíc současou prózu nemůže spisovatel ignorovat
Čtenářský dotaz
Právě vás čtu. Nic nechci komentovat, vlastně se ani se na nic zeptat, jen že mě váš styl baví, strašně dobře se čte a je vtipný, komentovat věci s nadhledem je podle mě nesmírně důležité. Možná jedna otázka - máte nějaké literární žánr, který jste ještě nevyzkoušel a chtěl byste to zkusit?
Michal Viewegh
Děkuju, takový čtenářský ohlas samozřejmě těší. Nikdy jsem nevydal detektivku - proto ji právě píšu. Taky mám v plánu dívčí románek a román s fantaskními prvky.
Čtenářský dotaz
Četl jsem asi všechny vaše knihy vyjma té poslední, k níž se teprve chystám. Baví mě, že máte snadno rozpoznatelný styl. Dotaz ohledně ostatních českých spisovatelů tu už padl, já se chci konkrétně zeptat na jednoho - Miloše Urbana. Teď vydal novou knihu, četl jste ji? V aktuálním Respektu vás dva trochu srovnávají, znáte se s Urbanem?
Michal Viewegh
Vzdáleně se známe, poslední knihu jsem nečetl. Myslím, že píšeme dost jinak.
Čtenářský dotaz
Baví mě filmy podle vašich románu, nejvíce asi Román pro muže (výborný Donutil a Hybnerová). Psal jste scénář Miroslavu Donutilovi opravdu na tělo, jak jsem někde slyšela? Mluvíte do obsazování svých filmů? Předpokládám, že když píšete knihu, máte představu, jak má který hrdina vypadat. Chystá se případně nějaká další filmová adaptace? Díky a hodně zdaru.
Michal Viewegh
Když píšu scénáře, herecké obsazení většinou ještě neznám, ale Román pro muže jsem opravdu psal vědomě pro Mirka. Při castingu mám pouze jakýsi "poradní hlas", to je odpovědnost režiséra a producenta. Honza Hřebejk bude na podzim točit nový film podle mého původního scénáře. Jmenuje se to "Svatá čtveřice" a měla by to být taková " jemně nemravná komedie" o lásce
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane Vieweghu, jaký je váš názor na různé české literární ceny, resp. kterou z nich respektujete nejvíc?
Michal Viewegh
Já žádnou dvacet let nedostal, takže v této otázce jsem logicky předpojatý :-)
Čtenářský dotaz
Píšete, že čtete denně noviny. Jaké rubriky nejvíc? Politiku? Ekonomiku? Kulturu? Sport?
Michal Viewegh
Domácí politiku a kulturu.
Čtenářský dotaz
Sledujete MS v hokeji? Co říkáte výkonům českých hokejistů? Pokud nesledujete, jste fanouškem nějakého jiného sportu?
Michal Viewegh
Ano, sleduju, samozřejmě zatím s nadšením.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, zdravím vás. Vzhledem k tomu, že jsem jmenovkyní vaší ženy, napadla mě jedna otázka směrem na ni - smířila se s tím, že vlastně neustále píšete o ní? Jak to nese? Četla třeba Biomanželku už v rukopise? A jak snáší to, že i Další báječný rok je pochopitelně hodně o ní, že veřejně zmiňujete manželské hádky a tak? Díky a vše dobré celé vaší rodině. Pěkný den.
Michal Viewegh
Díky. Vzala si dobrovolně spisovatele... Kdyby si vzala kominíka, měla by pořád byt od mouru :-)
Čtenářský dotaz
Budete k vidění letos na veletrhu Svět knihy, když máte na pultu novinku?
Michal Viewegh
Už dnes ve dvanáct tam přebírám cenu za loňský bestseller. V sobotu mám od 15 hodin tradiční autogramiádu na stánku distributora (Beta - Dobrovský) a od pěti jakousi besedu na téma "Literatura a film", kde bude i Honza Hřebejk.
Čtenářský dotaz
Ještě učíte kreativní psaní?
Michal Viewegh
Už ne.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, v současnosti jsou na českém trhu populární komiksy a japonské komiksy manga. Četl jste nějaký? Nelákala by vás tvorba komiksového scénáře?
Michal Viewegh
Ne. Zatím ne :-)
Čtenářský dotaz
Jaký je váš názor na zvýšení DPH u knih? Je mi jasné, že Viewegha si jeho fanoušci koupí asi za jakoukoli cenu, ale nemáte pocit, že to bude likvidační třeba pro jiné, mladé, ne tak zavedené autory?
Michal Viewegh
Samozřejmě sdílím rozhořčení nakladatelů, podepsal jsem i příslušnou petici.
Čtenářský dotaz
Před časem jste dal přes hubu nějakému kritikovi nebo novináři, asi jste cítil, že na to máte právo. Funguje to takhle podle vás mezi lidmi, patří bití a veřejné ponižování ke komunikaci? Můžete jmenovat pár lidí, kteří by měli právo dát přes hubu Vám?
Michal Viewegh
Takhle to rozhodně nebylo. Už se k tomu nechci vracet. Moje první žena možná právo na jednu dvě facky má.
Čtenářský dotaz
Michale, měl byste něco napsat o Jardovi Jágrovi! Buď ten dívčí románek nebo román s fantaskními prvky :)
Michal Viewegh
Hrdinovi dívčího románku nemůže být 39 :-), ale fantastický je Jágr opravdu dost.
Čtenářský dotaz
Jaké je vaše oblíbené jídlo? Máte rád kuchařky, vaříte?
Michal Viewegh
Oblíbená jídla by vydala na samostatný on-line rozhovor :-) Vářím minimálně, pochopitelně podle kuchařky, nejčastěji dle Jamieho Olivera
Čtenářský dotaz
Hrozne rad ctu detektivky, nehodlate se trochu vice venovat tomuto zanru? A vubec co vas ctenarsky vkus? Ctete radeji neco lehciho (az brakoveho) nebo si dae i neco ostrejsiho?
Michal Viewegh
Tak to vás na podzim snad uspokojím :-) Už jsem tady zmiňoval, že vydám thriller s názvem Mafie v Praze
Čtenářský dotaz
Dobrý den, Co komiks, neláká vás?
Michal Viewegh
Ne. Škoda že tu nemůžu něco namalovat, aby bylo zřejmé, proč :-)
Čtenářský dotaz
Taky vás štve věčné dělení českého národa na "klausovce" a "pravdoláskaře"? Podle mě jsou tyhle dva proudy už dávno v menšině...
Michal Viewegh
Souhlasím, že svět rozhodně není takto černobílý.
Čtenářský dotaz
Jaká byla nejhorší kniha, kterou jste kdy četl?
Michal Viewegh
Václav Klaus, Narovinu.
Čtenářský dotaz
Dobry den, Jste jeden z mala spisovatelu u nas, ktery se psanim uzivi? Pozorujte za ta leta, co se vam to dari, nejake zmeny? Kupuji lide vice? Mene? A co rikate na nastup elektronickych medii, ktere Vam jako dobre se prdavajicimu autorovi mohou docela skodit?
Michal Viewegh
Ano, zatím se psaním živím velmi dobře. Knihkupci říkají, že vycház tále více knih - ve stále menších nákladech. Elektr. knihy chápu spíš jako možnost získat další skupinu čtenářů.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, nechtěl byste natočit film s Janem Svěrákem?
Michal Viewegh
Chtěl, dokonce jsem o tom kdysi mluvili.
Čtenářský dotaz
Dobrý deň pán Viewegh, z Vašej tvorby ma doteraz najviac pobavili Účastníci zájazdu. Prečítala som ju, až keď som videla film. A kniha je výborná. Román detektívka Neverná Klára je veľmi slabá. Po prečítaní knihy som skonštatovala, že škoda strateného času. Dúfam, že už detektívky nebudete písať, ale len dobré romány. Prajem všetko dobré a nech sa Vám darí vo Vašej budúcej tvorbe.
Michal Viewegh
Zklamu vás :-) (viz výše). Za knihou Případ nevěrné Kláry si stojím, velmi slabý je film. I vám vše dobré.
Čtenářský dotaz
Dobry den, doporucte mi nejakou knizku me mile k narozeninam ... diky !!!
Michal Viewegh
Navrhuji čerstvou novinku Další báječný rok! :-)
Čtenářský dotaz
Kterou Vasi knizku jste si pri psani zatim nejvic "uzil"? Karel
Michal Viewegh
Při psaní Biomanželky jsem upřímně bavil. Velmi mě baví i současná kniha o českých mafiánech a politicích.
Čtenářský dotaz
Na Ucastnicich zajezdu jste spolupracoval s TV NOVA, neni to zbytecna diskreditace Vasi osobni znacky?
Michal Viewegh
Myslím, že NOVU nelze takto paušálně odsoudit. Vysílá příšerné pořady, průměrné pořady - i některé dobré. Podporu českého filmu bych jí nevyčítal.
Čtenářský dotaz
Jsem pravidelny ctenar iHNedu a musim se priznat, ze Vase romany me moc neberou, sry ... napisete nekdy neco z prostredi naseho sveta byznysu? Takovy Wall Street III by od Vas myslim nebyl spatny ... ;-)
Michal Viewegh
Já váš svět byznysu neznám. Doporučuju román Cityboy.
Související