V Británii a sedmi dalších zemích se ve čtvrtek začala prodávat kniha s nejnovějšími dobrodružstvími Jamese Bonda nazvaná Carte Blanche. Její autor, Američan Jeffery Deaver, jí představil v Londýně stylově za účasti příslušníků královského námořnictva, kteří se slanili se střechy nádraží St Pancras International.

Známého autora thrillerů Deavera vybrali dědici Iana Fleminga, duchovního otce Jamese Bonda. Deaver sám má na kontě 28 vlastních knih, kterých se po světě prodalo na 20 milionů výtisků.

Je dalším v řadě autorů, kteří po Flemingovi (1908-1964) napsali knihy o agentovi 007. Před ním to byli Kingsley Amis, John Pearson, John Gardner, Raymond Benson a naposledy Sebastian Faulks.

Omlazený agent

Deaver umístil děj knihy do roku 2011. "Bondovi je stále něco přes třicet, stejně jako v první knize Casino Royal před skoro 60 lety," řekl Deaver, jehož kniha se odehrává v Dubaji a částečně v Srbsku.

Bond je v nové knize veterán královského námořnictva a než vstoupil do tajné služby, měl za sebou i zkušenost z války v Afghánistánu. "Vzal jsem slavnou postavu Iana Fleminga a omladil jsem ji... Vím, co chtějí mí čtenáři. Chtějí knihu s rychlý spádem s mnoha zápletkami a s velkým překvapivým koncem. A to v Carte Blanche dostanou," řekl Deaver při křtu knihy.

Spisovatel Jeffery Deaver představil v Londýně novou bondovku Carte Blanche – na motorce a s modelkou

Nový knižní Bond nevyužívá tolika technických vymožeností, jako ve filmech. "Filmy se na to soustředí trochu moc. Fleming mu ve skutečnosti dal jen pár těchto ´hraček´ a já jsem se k tomu vrátil," dodal Deaver.

Jmenuji se Deaver, Jeffery Deaver

Příslušné "bondovské" rekvizity však nechyběly ve středu večer při slavnostním křtu knihy. Konal se na londýnském nádraží St Pancras International, odkud odjíždějí vlaky na kontinent a především je zde údajně nejdelší bar zaměřený na šampaňské v Evropě.

Deaver dorazil na křest v červeném bentleyi s nápisem 007, když ho provázela kaskadérka v kožené kombinéze a na motorce BSA ze 60. let. První výtisk knihy předali autorovi členové komanda královského námořnictva, kteří se slanili se střechy nádraží.

Jeffrey Deaver s automobilem Bentley Continental GT

Jedenašedesátiletý Deaver uvedl, že dostal nabídku na napsání nového Bonda od dědiců Iana Fleminga před rokem a půl. "Přemýšlel jsem sedm vteřin a pak jsem řekl, že bych byl rád," uvedl autor. Tvrdí, že je nadšený do Bonda a všech čtrnácti knih, které o něm Fleming napsal, přečetl do svých jedenácti let.

Sto milionů bondovek

Minulá bondovka, Peklo pro zvané od Sebastiana Faulske, byla v roce 2008 v Británii nejrychleji prodávanou knihou. Carte Blanche jde do britských knihkupectví v prvním nákladu 230 tisíc výtisků.

Kniha kromě toho ve čtvrtek vyšla také v Irsku, Austrálii, na Novém Zélandu, v Itálii, Nizozemsku, Rusku a v Jižní Koreji. V Česku vyjde 6. června pod názvem Nula stupňů volnosti (Carte Blanche znamená v překladu zhruba neomezená plná moc) a v polovině června bude k mání v USA a Kanadě.

Po celém světě se prodalo již na sto milionů knih o Bondovi. Carte Blanche vychází současně v elektronické podobě a jako audio kniha.

Související