Hackerská skupina Lulz Security, která v uplynulých dnech napadla mimo jiné internetové stránky amerického Senátu či Ústřední zpravodajské služby (CIA), v neděli oznámila, že ukončuje svou činnost. Podle expertů je důvodem nečekaného zastavení kybernetických útoků strach z dopadení.

"Za posledních 50 dnů jsme ničili a obnažovali společnosti, vlády, často i veřejnost samotnou a dost možná i všechny ostatní, a to jen proto, že jsme mohli," uvedla skupina na svých internetových stránkách.

Hackeři zdůraznili, že jejich šestičlenná skupina od začátku plánovala, že bude fungovat jen 50 dní. Po uplynutí této lhůty se nyní rozchází.

Podle bezpečnostních expertů ale skupina skutečný důvod svého rozpuštění nepřiznala. Ještě v pátek jeden z jejích členů poskytl interview agentuře AP, aniž by na blížící se konec upozornil. Hackeři tak prý nejspíš ztratili nervy tváří v tvář neúprosně postupujícímu vyšetřování, uvádí AP.

Do pátrání po Lulz Security se dokonce zapojily i konkurenční hackerské skupiny, které údajně měly konkrétní informaci o identitě jejích členů.

Podle bezpečnostního konzultanta Kevina Mitnicka bylo stále zřejmější, že s pokračující aktivitou budou členové skupiny náchylnější k chybám. Podle vyšetřovatelů ale Lulz Security inspirovala další hackerské týmy, takže lze očekávat, že útoky budou pokračovat.

Útok na americký Senát i CIA

Lulz Security se v uplynulých týdnech přihlásila k útokům na CIA, americký Senát, televizní stanice PBS a Fox, společnost Sony či na pornografické servery. Jejím posledním cílem byly servery bezpečnostních složek v americkém státu Arizona. Hackeři tento útok zdůvodnili nesouhlasem s místní politikou proti nelegálním přistěhovalcům.

Skupina se také zmocnila citlivé dokumentace včetně přístupových hesel na stránky herních portálů a některých velkých firem. Nejpostiženější společností byl zřejmě americký telekomunikační gigant AT&T Inc., jehož detailní plány na budování bezdrátové komunikační sítě v USA se v sobotu objevily na webu.

Hackeři údajně získali plných pět gigabytů dat nejrůznějších vládních agentur a finančních institucí z celého světa, která chce v příštích třech týdnech publikovat. Informace o aktivitách AT&T Inc. jsou údajně jen desetinou objemu ukradených dat, jimiž hackeři disponují.

Živočišné, nekončící, chaotické opojení ze zábavy a anarchie

Podle expertů je skupina součástí širšího seskupení hackerů zvaného Anonymous. Toto volné sdružení útočí na servery organizací a institucí, jež považuje za nemorální nebo represivní - například na informační systémy blízkovýchodních režimů nebo na oponenty kontroverzního portálu WikiLeaks.

Skupina Lulz Security takové ambice neměla. V prohlášení na rozloučenou uvádí, že motivem jejího jednání bylo "živočišné, nekončící, chaotické opojení ze zábavy a anarchie". Slovo "Lulz" znamená v anglickém internetovém žargonu posměch. V sociální síti Twitter měla skupina 277 tisíc příznivců.