Devět nominací na americké MTV Video Music Awards získala ve středu popová zpěvačka Katy Perryová. Porazila tak vítězku loňského ročníku Lady Gaga, která letos dostala jen tři nominace.

Gaga loni s třinácti nominacemi vytvořila nový rekord s největším počtem nominací v jednom ročníku MTV, i když si potom odnesla "jen" osm cen.

Vášnivá britská zpěvačka Adele, jejíž druhé album 21 je letos nejprodávanější nahrávkou, získala sedm nominací, všechny za svůj singl Rolling in the Deep.

Z mužů obdržel nejvíce - sedm - nominací rapper Kanye West za svoji futuristickou spolupráci s Perryovou na písni E.T. a také za svá vlastní hudební videa All of the Lights a Power.

Čtyři nominace potěšily zpěváka Bruna Marse, zatímco Beyoncé, Eminem, rocková skupina Thirty Seconds to Mars a rapperka Nicki Minajová mají po třech nominacích.

Ceny budou předány v živém televizním přenosu 28. srpna v Los Angeles. O vítězích rozhodne hlasování publika.

Devět nominací pro šestadvacetiletou Perryovou je vyvrcholením dvanáctiměsíční práce změnit se z gospelové zpěvačky v popovou divu s hity jako California Gurls, Teenage Dream a Firework.

Píseň Firework byla nominována v kategorii video roku a nejlepší ženské video, zatímco Last Friday Night (T.G.I.F) v kategorii nejlepší popové video.

V kategorii video roku bude zpěvačce Adele (Rolling in the Deep) konkurovat Tyler the Creator (Yonkers), Bruno Mars (Grenade) a hiphopová kapela Beastie Boys (Make Some Noise).

Video

Loňská vítězka Lady Gaga byla letos "zatlačena" do pozadí; tři nominace dostala v kategorii nejlepší ženské video za Borns This Way, Judafis bude soutěžit v kategorii umělecká režie a choreografie.

Rappeři Wiz Khalifa, Tyler the Creator a Big Sean budou soutěžit v kategorii nejlepší nový umělec, kde budou jejich soupeři americká skupina Foster the People a hiphopová zpěvačka Kreayshawn.

Loni předávání cen MTV Video Music Awards přilákalo 11,4 milionu diváků, což byl největší počet od roku 2002.