Ruský film Faust volně založený na klasické tragédii Johanna Wolfganga Goetha získal v sobotu večer hlavní ocenění benátského filmového festivalu Zlatý lev pro nejlepší film.

Podle agentury AP byl snímek režiséra Alexandera Sokurova kritiky hodnocen jako jeden z favoritů.

Sokurov ve svém díle znovu převyprávěl archetypální příběh o setkání člověka s ďáblem. Film je meditací o korupci mocí, napsala agentura AFP. Postavy jsou v něm vystaveny tíživé atmosféře blížícího se konce světa.

Film nebyl v natočen v ruštině, ale v jazyce předlohy - v němčině. Podle ruských médií si režisér ani ruskou verzi nepřeje. Film je poslední částí volné tetralogie, jejíž součástí jsou předešlé snímky Moloch, Býček a Slunce.

Myšlenka vytvořit elegickou čtyřdílnou epopej podle Sokurova vznikla před 30 lety, jejím ústředním motivem je "sledování běhu času a lidských osudů".

Sokurov se benátského festivalu zúčastnil - mimo soutěž - už dvakrát, naposledy v roce 2009. Rusko získalo hlavní cenu v Benátkách popáté, naposledy to bylo v roce 2003 s filmem Andreje Zvjaginceva Návrat.

Porota v čele s americkým režisérem Darrenem Aronofským (Černá labuť) udělila ocenění pro nejlepšího herce Irovi německého původu Michaelu Fassbenderovi, kterého diváci letos mohli vidět ve filmech X-Men: První třída nebo Jana Eyrová.

Fassbender zpodobnil sexuálně závislého muže ve snímku Shame (Hanba), který natočil britský výtvarný umělec a režisér Steve McQueen, jmenovec známého amerického herce, jenž zemřel v roce 1980. Film v Benátkách našel distributora pro americký trh, stala se jím společnost Fox Searchlight.

Nejlepší herečkou byla vyhlášena Číňanka Deanie Yipová, která hraje stárnoucí domácí posluhovačku v dramatu A Simple Life (Prostý život) režisérky Ann Huiové.

Stříbrného lva pro nejlepšího režiséra si z 68. ročníku nejstaršího filmového festivalu světa odnáší překvapivě Číňan Šang-ťün Cchaj za snímek People Mountain People Sea (Lidé hory lidé moře).

Cenu za nejlepší scénář si letos ve městě na laguně převzali Řekové Efthimis Filippu a Jorgos Lanthimos, kteří napsali příběh k filmu Alpeis. Vypráví o skupině herců, kteří se převtělují do nedávno zesnulých lidí, aby zmírnili zármutek jejich příbuzných.

Zvláštní cenu poroty získalo italské filmové drama Terraferma režisérky Emanuele Crialeseové.