Film Alois Nebel doprovází do kin stejnojmenná výstava fotografií z natáčení. Miroslava Krobota jako jesenického nádražáka a další aktéry a tvůrce filmu na černobílých snímcích zvěčnil Dušan Tománek.

Desítky jeho fotografií pořadatelé umístili do prostor Langhans Galerie v Praze, kde budou vystaveny od 29. září, kdy má film českou premiéru.

Zádumčivý výpravčí z z komiksové trilogie se tak po osmi letech dočkal nejen filmové, ale i fotografické podoby.

Výstava nazvaná jednoduše Alois Nebel ve fotografii představí snímky zachycující atmosféru netradičního natáčení.

Film totiž vznikal pomocí technologie rotoskopie, takže herci jej natáčeli se zabílenými obličeji a v něm zvýrazněnými rysy. Teprve až po nasnímání všech scén se jednotlivé záběry překreslily do podoby filmového komiksu.

Atmosféra Jeseníků

Fotografie tak zachycují místa a situace při natáčení jakoby "neexistujícího" filmu, který byl pouze předlohou pro animátory. Kromě filmařů a herců několik snímků dokumentuje také atmosféru jesenické krajiny, která je na fotografiích často v kontrastu s filmařskými proprietami - reflektory nebo stojany.

"Vzhledem k tomu, že natáčené záběry měly být převedené do kresby, ani nemělo cenu fotit nějaké tradiční fotosky (dokumentační fotografie z filmů)," popisuje vznik snímků autor.

Miroslav Krobot

"Proto jsem s foťákem jakoby šmíroval a potom jsem na velký foťák dělal portréty herců. Měly sloužit jako manuál pro animátory, předloha při překreslování. Nedávno jsem mezi snímky objevil ještě třetí polohu - krajiny a lesy. To už s filmem souvisí spíše jako ideové souznění," dodává Tománek, který zachycoval přípravy na natáčení a jeho samotný průběh od léta 2008.

Výstava probíhá v rámci projektu Host Langhans Galerie Praha, jež vybraným umělcům nebo institucím umožňuje prezentaci v galerijních prostorách. Samotná Langhans Galerie svůj provoz ukončila na začátku července.