Dvě třetiny řeckých obyvatel jsou přesvědčeny o tom, že se jejich země nevyhne bankrotu navzdory sérii úsporných opatření, která připravila tamní socialistická vláda. Zároveň jich přes 70 procent chce nadále zachovat evropskou měnu euro a nevracet se k původní drachmě.

Vyplývá to z výsledků průzkumu veřejného mínění, který pro nedělní vydání týdeníku To Vima vypracovala agentura Kapa Research.

ANKETA
Vyhne se podle vás Řecko platební neschopnosti?
Ano
36 (6%)
Ne
568 (94%)

Pesimismus ohledně schopnosti země se bankrotu vyhnout projevilo 67,3 procenta lidí, přičemž 62,4 procenta je přesvědčena, že půjde nejpravděpodobněji o bankrot částečný s dohodou s věřiteli a že tím nebude ohroženo členství Řecka v eurozóně.

 

Zachování eura si přeje 70,5 procenta Řeků, ale jen 45,4 procenta souhlasí s tvrdými ekonomickými opatřeními, která "nebudou vždy spravedlivá". Naopak návrat k drachmě i s vidinou prudkého znehodnocení staronové měny a zchudnutí obyvatel si přeje 28,3 procenta dotázaných.

 

Dvě třetiny lidí v Řecku už také nevěří, že by se ještě podařilo zmírnit podmínky, za jakých má země dostávat další finanční pomoc ze strany eurozóny a Mezinárodního měnového fondu.

Řekům se nelíbí nové daně

Většina Řeků také souhlasí s úspornými zásahy ve státní sféře. Pro plánované zeštíhlení přebujelého státního aparátu je 59 procent lidí, snížení platů státních zaměstnanců podporuje dokonce 83 procent dotázaných. Privatizaci podniků, v nichž má stát nějaký podíl a která má přinést další peníze do státní kasy, schvaluje 81 procent řeckých občanů.

Účastníkům průzkumu se nelíbí ale vyšší daně, snižování důchodů a zavádění nových poplatků. Například přes 75 procent dotázaných je proti nové dani z nemovitosti, kterou se bude platit souběžně s poplatky za elektřinu.

Nicméně přes 60 procent jich je připraveno daň platit, zatímco skoro 26 procent tvrdí, že to neučiní, a to i s rizikem, že jim kvůli tomu bude odpojen proud.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru