Pokus, plánovaný původně na dva týdny, musel po pěti dnech ukončit, neboť "dozorci" začali psychicky týrat "vězně", z nichž někteří se dokonce zhroutili. V knize z roku 2004, s výmluvným názvem Luciferův Efekt: Jak se dobří lidé mění ve zlo, profesor Zimbardo svůj někdejší experiment porovnal s událostmi v americké věznici Abú Ghrajb v Iráku. "I tam se ukázalo, že většinu obyčejných lidí může okolní situace svést k činům, kterých by jinak nikdy nebyli schopni," říká Philip Zimbardo, jenž byl jedním z přednášejících na letošním Foru 2000.

HN: Většina ovšem nejsou všichni, ani ve vašem experimentu v roce 1971 nebyli všichni "dozorci" na své "vězně" krutí. Nakolik za "zlo" v nás tedy skutečně mohou okolní podmínky?

Ne všichni dělali špatné věci, ale zároveň se také žádný dozorce za celu dobu experimentu ani jedním slovem nepokusil zastavit ty špatné, odradit je od jejich počínání. I ti dobří byli hodní jen v kontrastu s těmi zlými. Ti se sice nesměli uchýlit k fyzickému násilí, ale přestože nikdo z nich neměl psychologické vzdělání, tak intuitivně právě tento typ násilí použili ke zlomení vůle vězňů.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se