Česká diplomacie jedná v Tripolisu o umístění zraněných Libyjců u nás. Dává ale přednost vyslání týmu lékařů do severoafrické země. K nám by mohli přijet hlavně nemocné děti.

Libyjské velvyslanectví tvrdí, že české úřady zatím na žádosti o umístění několika desítek zraněných nereagovaly.

Ministerstvo zahraničí ovšem kritiku libyjského chargé d'affaires Núrího Ghavího odmítá. "O pomoci jednají čeští diplomaté v Libyi," uvedl mluvčí resortu Vít Kolář s tím, že se počítá s vysláním týmů českých lékařů, v Česku by se měla léčit jen malá skupina Libyjců.

Pacienty mají určit čeští lékaři, nikoliv zastupitelský úřad. Ministerstvo zahraničí také uvedlo, že libyjská humanitární žádost je asi týden stará, což na zorganizování konkrétní pomoci není mnoho.

Podle neoficiálních informací dává česká diplomacie přednost jednání přímo se zástupci Přechodné národní rady v Libyi. Údajně prý kvůli nejisté budoucnosti působení Ghavího, který byl do Česka vyslán za předchozího režimu Muammara Kaddáfího.

Ghaví označil smrt dlouholetého vůdce Kaddáfího za začátek nové éry: "Prožíváme konec zkorumpovaného režimu v Libyi a konec tyrana rukama svobodné a hrdé libyjské mládeže, tyrana, který vládl tvrdou a nemilosrdnou rukou více než 42 let".

Podle libyjského diplomata má jeho země zájem na tom, aby se v ČR mohlo doléčit 30 těžce raněných lidí, zatím ale prý marně čeká na odpověď. Libye je také podle Ghavího připravena léčbu uhradit.

Ministerstvo vybere děti

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň sdělil, že oficiální jednání vede česká diplomacie. Dodal, že resort zdravotnictví osloven ze strany libyjského konzula byl. Ministerstvo ho požádalo o upřesnění žádosti, které zatím neobdrželo, a tak čeká, jak dopadnou diplomatická jednání.

Česká diplomacie svoje zastoupení v Tripolisu znovu otevřela minulý týden po více než půl roce. Ministerstvo zahraničí při té příležitosti uvedlo, že v Libyi vytipuje nemocné děti, které by se mohly v Česku léčit v rámci humanitárního programu Medevac pro země postižené válkou či jinou krizí.

Související