Tintin nebyl v Česku úspěšný hned napoprvé. S vydáváním začalo v polovině 90. let nakladatelství Egmont. O komiksy zde ale nebyl takový zájem a Tintin z knihkupectví zmizel.

Vrátil se až v roce 2004 díky nakladatelství Albatros, které postupně vydalo všech čtyřiadvacet dílů řady Tintinova dobrodružství. "Teď připravujeme i druhou slavnou Hergého ságu Jo, Zet a Jocko," řekl HN programový ředitel nakladatelství Albatros Ondřej Müller.

Co si o Tintinovi myslí lidé z komiksové branže?

Tomáš Prokůpek
(komiksový historik a publicista)

Na Tintina jsem poprvé narazil v polovině 90. let, kdy u nás vyšla tři alba, ale nijak zvlášť mě neoslovil. Teprve o pár roků později jsem se paradoxně dostal k několika pokračováním přeloženým do angličtiny, u kterých mi došlo, že jsou Tintinovy příhody opravdu zábavné.

Přesto jsem měl pocit, že jsou hodně spojené s frankofonním prostředím, kde jsou stále masově populární, protože rodiče, kteří na nich vyrůstali, je jaksi automaticky kupují svým dětem – podobně, jako to u nás funguje třeba se Čtyřlístkem. Proto mě mile překvapilo, že se na druhý pokus Tintin chytil i v Česku a že se Albatros odvážil vydat i netypický první a poslední díl.

Jana Fantová
(programová ředitelka KomiksFEST!u)

Tintina jsem znala nejdříve jako televizní seriál plný dobrodružství. Až v pozdějším věku jsem přečetla komiksy. Bohužel tím pro mě zmizelo kouzlo z dětských let a začalo mne zajímat plno dalších věcí.

Chodí Tintin vůbec do práce? Pro jaké noviny vlastně pracuje? Kolik tedy vydělává, že pořád může cestovat? Má nějakou přítelkyni? Na jaké motorce to vlastně jezdí? Zestárla jsem, že si všímám těchto věcí?

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se