Nejlepší české novinářské fotografie uplynulého roku obsadily tři patra Staroměstské radnice v Praze.

Začíná 17. ročník výstavy Czech Press Photo 2011, jež nabídne na 500 reportážních a portrétních snímků od 30 fotografů, kteří se tento rok zúčastnili stejnojmenné soutěže.

Expozice bude veřejnosti přístupná od 16. listopadu do konce ledna příštího roku.

Stovky barevných i černobílých snímků z českých sídlišť i vzdálených koutů světa návštěvníci radnice mohou zhlédnout v Křížové chodbě, Rytířském sále a v rozlehlých románsko-gotických sklepech.

Fotografie zachycují Nory truchlící nad oběťmi masového vraha, bouřlivou atmosféru egyptské revoluce, zkázu po toxickém bahně v Maďarsku nebo demonstrace na severu Čech z letošního září.

Demonstrace ve Varnsdorfu

Právě z této série pochází i letošní Fotografie roku Czech Press Photo od Stanislava Krupaře z Reflexu. "Nerad hodnotím své vlastní fotografie, ale je pravda, že už v době, kdy ten soubor vznikal, jsem to konzultoval se svými kolegy fotografy a už tehdy jsme měli pocit, že se nám líbí ze všech nejvíc," řekl Krupař před zvětšenou reprodukcí vítězného snímku. Zachycuje jednoho z protestujících, který se na protiromské demonstraci na severu Čech dostal přímo před masu vody proudící z vodních děl.

Kromě snímků z aktuálních událostí jsou na expozici vystaveny i fotografie oceněné v kategoriích Lidé, o kterých se mluví, Umění a zábava, Portrét či ze sekce Sport, ve které zazářil fotograf ČTK Michal Kamaryt.

Jeho kolega z ČTK Stanislav Zbyněk pak získal ocenění za snímek Dagmar Havlové na generální zkoušce hry Cyrano! Cyrano! Cyrano! a za sérii fotografií ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS).

Svůj prostor na výstavě mají i díla mladých fotografů do 25 let, sklepní prostory radnice hostí samostatnou výstavu loňského držitele Grantu Prahy Czech Press Photo Romana Vondrouše. "Takže přesně za rok se na témže místě představí letošní držitelé Grantu Prahy Alena Dvořáková a Viktor Fischer," řekla ředitelka soutěže Daniela Mrázková.

Křišťálové oko

Na 30 oceněných autorů ceny převezme na dnešní slavnosti v Brožíkově síni na Staroměstské radnici. Hlavní cenu Křišťálové oko Krupařovi předá prezident Václav Klaus. Na místě zazní i jména fotografů, které ve veřejném hlasování ocenila laická veřejnost.

V pořadí již 17. ročníku soutěže Czech Press Photo 2011 se letos zúčastnilo bezmála 300 fotografů, kteří do klání přihlásili 3744 snímků. Odborná porota udělila osm prvních, druhých a třetích cen s finančním ohodnocením a pět čestných uznání.

Související