V jedné z nejstřeženějších věznic v zemi v Mírově na Šumpersku pracuje méně trestanců než před rokem. Ač zaměstnanost vězňů poklesla na 62 procent, což je o téměř čtyři procenta méně než loni, oproti republikovému průměru patří sále k těm lepším.

Věznice podobně jako jiné firmy v zemi doplácí na hospodářskou krizi a menší počet zakázek. Na Mírově si nyní odpykává trest 396 vězňů, z toho šest má trest na doživotí. Ti mají práci všichni.

"Zaměstnanost na Mírově je nyní 61,8 procent. Myslím si, že na věznici se zvýšenou ostrahou a na věznici, jejíž vězni nesmí chodit ven, je to dobré. Máme tady tři pracoviště, kde se vyrábí nábytek, součástky pro Siemens a kovovýroba," řekl ředitel věznice Vladimír Lang.

Celkem pracuje v Česku 60 procent vězňů, mírovská věznice se tedy řadí k lepšímu průměru. Podle tiskové mluvčí vězeňské služby Markéty Prunerové se vězni obecně zabývají nejčastěji kovovýrobou, výrobou nábytku, podílejí se na vnitřní režii věznice nebo rukodělných pracech.

Hračky pro děti

Mírovští trestanci odsouzení na doživotí našli práci v projektu Pomáháme pomáhat.

"Vyrábějí plyšové hračky sloužící při dopravních nehodách či jiných neštěstích pro policii a hasiče, kteří je nabízejí přítomným dětem. Sehnat práci pro odsouzené k doživotnímu trestu není vůbec jednoduché, přesto nyní máme stoprocentní zaměstnanost," doplnil Lang.

Jiří Kajínek se svými spoluvězni šije například medvídky, chobotnice či krokodýly. První várku 1000 hraček dostali v září záchranáři v Olomouci.

Vězni si mohou v zaměstnání při pobytu v káznici vydělat od 4 500 korun do 6 750 korun. Pokud jsou pracovití a výrazně překračují normy, mohou mít až 12 tisíc korun.

Když vězni spoří

Pouze 20 procent z této částky jim však zůstává jako kapesné. Z vydělaných peněz se platí například výživné, dluhy, pohledávky, ale i náklady na výkon trestu.

Podle mluvčí mírovské káznice Magdy Petříkové existují však na Mírově případy, kdy si vězni dokážou naspořit i velkou částku peněz. "Propouštěli jsme například odsouzeného, který si našetřil 80 tisíc korun," uvedla.

V českých věznicích si trest odnětí svobody odpykává více než 23 tisíc lidí. Ubytovací kapacity jsou nedostatečné, žaláře jsou obsazené ze 113 procent.