V pátek v poledne se lidé na státním pohřbu v Chrámu sv. Víta rozloučí s prezidentem Václavem Havlem. Včera se na tom dohodli Havlova manželka Dagmar a současná hlava státu Václav Klaus. Premiér Petr Nečas vyzval spoluobčany, aby v době začátku pohřbu drželi za zesnulého prezidenta minutu ticha.

Rakev s ostatky exprezidenta bude od středy vystavena ve Vladislavském sále Pražského hradu. Tam bude dopravena na stejné lafetě, na které před čtyřiasedmdesáti lety vezli tělo prezidenta T. G. Masaryka. Snahou organizátorů je totiž rozloučení co nejvíce přiblížit prvorepublikové tradici.

Smuteční průvod vyjde v 10:00 z areálu kasáren Hradní stráže v Loretánské ulici a bude pokračovat přes Hradčanské náměstí. Do areálu Hradu vstoupí Bránou gigantů a dále přes první, druhé a třetí nádvoří do Starého královského paláce.

Celá trasa smutečního průvodu z Loretánského náměstí až do Vladislavského sálu bude lemována vojáky. Celkem se jich podle informací generálního štábu slavnosti zúčastní 600.

Pochodu se zúčastní nosiči historických praporů z období legií z první světové války, první republiky a druhé světové války. V průvodu bude i 18 bojových praporů současných jednotek české armády, které vojákům udělil Havel v době, kdy vykonával funkci prezidenta.

Veřejnost bude moct sledovat smuteční průvod z Hradčanského náměstí a z prvního a druhého hradního nádvoří. Shromáždění ve Vladislavském sále bude také přenášeno na velkoplošné obrazovky, které budou umístěny na druhém nádvoří Hradu a na Hradčanském náměstí.

Ve Vladislavském sále ve středu zahraje Česká filharmonie, která kvůli státnímu smutku zrušila koncerty.

Smuteční bohoslužba se za přítomnosti českých osobností a hostů ze zahraničí na Hradě odehraje v pátek v poledne. Hlavním celebrantem bude arcibiskup Dominik Duka, potvrdil Hrad.

 

I tento obřad bude moct veřejnost sledovat v přímém přenosu na velkoplošných obrazovkách, které budou umístěny na druhém hradním nádvoří a na Hradčanském náměstí. Vojáci z pražského velitelství vzdají v pátek poctu svému bývalému nejvyššímu veliteli vystřelením 21 dělostřeleckých salv.

V Masarykových stopách

Masarykův pohřeb, kterým se Hrad chce inspirovat, byl velmi specifický.

„Byl to vojenský pohřeb, poznamenaný duchem doby. Účastnili se ho hlavně vojevůdci a generálové,“ popsala ředitelka muzea TGM v Lánech Magdalena Elznicová Mikesková.

Kromě Masarykových nejbližších příbuzných ve smutečním průvodu zcela absentovaly ženy.

A také zahraniční státníci. „Nevím o tom, že by nějací dorazili. Jen Francouzi a Britové poslali zástupce,“ říká Dagmar Hájková z Masarykova ústavu Akademie věd.

Nad Masarykovou rakví utichly i tehdejší spory československých národností. Průvodu se účastnili zástupci všech menšin. Bok po boku zde pochodovali Židé i K.H. Frank. Praha byla zahalena v černém a ve výlohách visely Masarykovy portréty. Lidé si na rameno nalepili černou pásku a připjali trikoloru.

Státní smutek za úmrtí Václava Havla začne ve středu a bude trvat do pátku. Česká vlajka na úředních budovách proto bude viset na půl žerdi. Rozhodla o tom vláda, která se v pondělí mimořádně sešla na smutečním zasedání.

Vláda Petra Nečase také vyzvala veřejnost, aby v této době zvážila konání veřejných akcí, které by mohly narušit důstojný průběh státního smutku.

Bude tak například méně příležitostí k sázení. „V době státního smutku nebudeme provozovat hru Sazka a kurzové sázky v kamenných sběrnách,“ řekl mluvčí Sazky Václav Jalovecký,

I Česká filharmonie ruší své Vánoční koncerty, Jihočeské divadlo odkládá premiéru Černé komedie. Naopak o hokejové zápasy fanoušci nepřijdou. Zda se ale uskuteční přímý přenos slavnostního vyhlášení ankety Sportovec roku v České televizi, není jasné.

Podobné rozhodnutí čeká i Národní divadlo. „Zvažujeme, zda program zrušíme. Určitě proběhne minuta ticha před každým vystoupením,“ řekl zástupce Zlaté kapličky Ondřej Palouš. Divadlo na Vinohradech už zrušilo hru Marie Stuartovna s Dagmar Havlovou v titulní roli.

Vláda se také dohodla na znění zákona o zásluhách Václava Havla, který předloží sněmovně. Bude obsahovat jedinou větu: Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii. „Český národ a celá Evropa ztratila nejvýznamnějšího Čecha dvacátého století a je dobře, že takto uctí jeho památku,“ uvedl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

„Osobnost pana Havla se tím zařadí po bok významných prezidentů Československé republiky Tomáše Garrigua Masaryka a Edvarda Beneše,“ doplnil Nečas.

Úterní Hospodářské noviny jsou z velké části věnovány úmrtí prezidenta Václava Havla. Najdete v nich například velký přehled klíčových okamžiků jeho života, podrobnosti o státním smutku a jeho pátečním pohřbu nebo také velký rozhovor s jeho přítelem, současným ministrem obrany Alexandrem Vondrou.

Čtěte více v Hospodářských novinách

 

 

 


 

Vzpomínky osobností:

 Jiřina Šiklová: Ta zvláštní úzkost v hlase

Milan Uhde: Za svůj program nasazoval zdraví i život

Nekrolog Jiřího Leschtiny: Odešel Václav Havel, muž, který bojoval, aby pravda a láska zvítězily nad lží a nenávistí

Petr Pithart: Praktický idealista

Osobnosti o Havlovi: Dalajlama: Svět ztratil skvělého státníka 

Dominik Duka: Mému příteli V.H.

Ondřej Trojan: Drahý pane prezidente, milý Václave

Tomáš Sedláček: Přijďte se rozloučit s Václavem Havlem

Jiří Černý: Spřízněni rockovou hudbou

Čtenáři o Havlovi: Ukázal, jak být dobrým prezidentem

Jan Ruml: Životní úvratě a závazek pro ty, kdo žijí

Adam Michnik: Jako rána do obličeje dveřmi v průvanu

Jindřich Šídlo: Tento národ nezměním. Jsem ochoten sloužit, dokud budu schopen, říkal Havel