Zátěžové testy atomových elektráren Temelín a Dukovany neodhalily žádnou jejich bezpečnostní vadu. Vyplývá to z národní zprávy k zátěžovým testům jaderných elektráren, kterou po jejich posouzení připravil Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Zprávu úřad předal Evropské komisi.

Odborníci z vysoké ěkoly ČVÚT, Ústavu jaderného výzkumu a SÚJB posuzovali například, jak se obě elektrárny vypořádají s nadprojektovým zemětřesením, mrazy s teplotami -46 stupňů Celsia trvajícími celý měsíc nebo dlouhodobými vedry, při kterých rtuť teploměru dosahuje 46 stupňů Celsia.

 

Temelín vydrží i protržení Lipna

Došlo i na vodu – posuzovalo se, co udělá s Temelínem desetitisíciletá povodeň na nedaleké Vltavě vzniklá protržením hráze lipenské přehrady nebo dešťové přívaly přesahující maxima posledních deseti tisíc let.

 „Projekty obou elektráren jsou velmi robustní a s rezervou odolají i těmto extrémním přírodním vlivům,“ rekapituluje závěr zpráv k tématu přírodních vlivů Vladimír Hlavinka, člen představenstva společnosti ČEZ a ředitel divize výroba.

V rámci testů nechávali odborníci úmyslně selhávat bezpečnostní systémy, a to i včetně jejich jištění, aby zjistili, jak jednotlivé bloky situaci zvládnou. Nešlo samozřejmě ale o reálné situace.

,,Vše samozřejmě probíhalo na základě bezpečnostních studií a inženýrských výpočtů. O reálné testování opravdu nešlo. Z výsledků nám vyplynuly příležitosti k dalšímu zvýšení odolnosti i vůči extrémně málo pravděpodobným scénářům a nepředvídaným podmínkám,“ pokračuje Hlavinka.

Opatření přibývají

K vyšší bezpečnosti pak pomáhá i pravidelný výcvik personálu a další opatření, která ČEZ potřebuje. Bloky na Temelíně budou například vybaveny dalším záložním zdrojem elektrického napájení. Posílí se i systém na likvidaci vodíku v kontejnmentu.

Českou „Národní zprávu“, kterou zpracoval SÚJB, společně se zprávami dalších zemí EU, budou nyní kontrolovat mezinárodní experti na jadernou energetiku v rámci EK. Ta výsledky zátěžových testů oznámí v polovině roku 2012.