Osobnost spisovatele a nakladatele Josefa Škvoreckého, který zemřel ve věku 87 let v Torontu, vzpomenou ve svých vysíláních Český rozhlas i Česká televize.

ČT už Škvoreckého včera vzpomněla dokumentem Gentleman Josef Škvorecký, který o Škvoreckého letech v exilu natočil Petr Kaňka. Ve středu ve 21:30 hodin na medailon televize naváže publicistickým pořadem Krásný ztráty.

Půjde o reprízu pořadu, v němž se v baru u Michala Prokopa sešel Škvorecký s jazzovým teoretikem a organizátorem Lubomírem Dorůžkou. Oba pojila láska k jazzu, která je patrna v celé Škvoreckého tvorbě.

Český rozhlas spisovatelovo úmrtí připomněl už ve včerejších publicistických pořadech.

Do středečního dopoledního pořadu ČRo - 3 Vltava Psáno kurzívou byly mimořádně zařazeny Nápady čtenáře detektivek a Vltava již zahájila desetidílnou četbu na pokračování z románu Lvíče.

Ve čtvrtek 5. ledna si posluchači ČRo 3 - Vltava budou moci v rámci cyklu Moderní povídka naladit dramatizaci Škvoreckého Dialogus de veritate. Páteční večer by měl na Vltavě patřit hře Zákony džungle.

Nedělní večerní Schůzky s literaturou pak završí rozhlasové zpracování románu Mirákl. Pro zájemce o rozhlasové adaptace Škvoreckého knih jsou na webu Českého rozhlasu v rámci projektu Čtenářský deník k dispozici dvě Škvoreckého díla, Konec nylonového věku a jeho slavná prvotina Zbabělci.

Související