Nejúspěšnějším dílem se na letošních filmových a televizních cenách Zlaté glóby stal černobílý a téměř němý francouzský snímek The Artist (Umělec), když obdržel tři ceny.

Ocenění pro nejlepší film získal americký snímek Děti moje, jehož hlavní představitel George Clooney také dostal cenu pro nejlepšího herce. Zlaté glóby udělované asociací zahraničních novinářů v Hollywoodu se považují za předzvěst Oscara.

Němý film The Artist o počátcích zvukového filmu získal ocenění za nejlepší filmovou komedii či muzikál, představitel hlavní role Jean Dujardin si pak odnesl cenu pro nejlepšího herce ve filmové komedii či muzikálu. Ocenění získal i autor hudby k filmu Ludovic Bource.

Favorizovaný francouzský film tak byl úspěšný jen napůl, když proměnil tři ze šesti nominací. Podtrhl tím ráz večera, kterému žádné dílo výrazně nedominovalo.

Výsledky

Nejlepší drama
Děti moje

Nejlepší herečka – drama
Meryl Streepová – Železná lady

Nejlepší herec – drama
George Clooney – Děti moje

Nejlepší komedie nebo muzikál
The Artist

Nejlepší herečka – komedie nebo muzikál
Michelle Williamsová – My Week with Marilyn

Nejlepší herec – komedie nebo muzikál
Jean Dujardin – The Artist

Nejlepší animovaný film
Tintinova dobrodružství

Nejlepší zahraniční film
Rozchod Nadera a Simin

Nejlepší herečka ve vedlejší roli
Octavia Spencerová – Černobílý svět

Nejlepší herec ve vedlejší roli
Christopher Plummer - Začátky

Nejlepší režie
Martin Scorsese – Hugo a jeho velký objev

Nejlepší scénář
Woody Allen – Půlnoc v Paříži

Nejlepší hudba
Ludovic Bource – The Artist

Nejlepší originální píseň
Masterpiece – W.E.

Televize

Nejlepší drama

Homeland

Nejlepší herečka – drama
Claire Danes – Homeland

Nejlepší herec – drama
Kelsey Grammer – Boss

Nejlepší televizní seriál – komedie nebo muzikál
Taková moderní rodinka

Nejlepší herečka – komedie nebo muzikál
Laura Dern – Enlightened

Nejlepší herec – komedie nebo muzikál
Matt LeBlanc - Episodes

Nejlepší minisérie nebo TV film
Downtown Abbey

Nejlepší herečka v minisérii nebo TV filmu
Kate Winslet – Mildred Pierce

Nejlepší herec v minisérii nebo TV filmu
Idris Elba - Luther

Nejlepší herečka ve vedlejší roli
Jessica Lange – American Horror Story

Nejlepší herec ve vedlejší roli
Peter Dinklage – Hra o trůny

Cenu za nejlepší režii obdržel veterán Martin Scorsese za snímek Hugo a jeho velký objev. Nejlepší herečkou se zase stala Meryl Streepová za hlavní roli v životopisném filmu Železná lady o Margaret Thatcherové.

Ceny za vedlejší role ve filmu převzali Christopher Plummer za snímek Začátky a Octavia Spencerová za drama Černobílý svět s tématem rasové nespravedlnosti.

Herečka Michelle Williamsová pak získala cenu pro nejlepší herečku ve filmové komedii či muzikálu za ztvárnění titulní postavy snímku My Week with Marilyn (Můj týden s Marilyn).

Cenu pro nejlepší zahraniční film si odnesli tvůrci íránského snímku Rozchod Nadera a Simin, kteří se také postarali o jeden z mála skutečně vážných okamžiků celého večera. Režisér filmu Asghar Farhádí podotkl, že by měl poděkovat všem, kdo se na snímku podíleli.

Na srdci ale měl na pozadí rostoucího napětí mezi USA a jeho zemí v poslední době něco jiného. "Chtěl bych vám říct něco o Íráncích. Myslím, že to jsou skutečně mírumilovní lidé," řekl.

Ovace pro Freemana

Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu ceny udělovala již po 69. Za celoživotní dílo letos odměnila herce Morgana Freemana, který si od přítomné hollywoodské smetánky vysloužil ovace ve stoje stejně jako legendární Sidney Poitier, jenž mu cenu spolu s anglickou herečkou Helen Mirrenovou předal.

Moderování večera se již potřetí v řadě ujal britský komik Ricky Gervais, jenž se stejně jako v předchozích letech pustil do hollywoodských hvězd, ale i pořádající se asociace zostra.

Některým lidem v sále se zvedalo obočí, když vtipkoval o přirození. A to jak svém, tak herečky a režisérky Jodie Fosterové. U ní přitom narážel na její poslední film Pan Bobr.

"Sám jsem ho neviděl. Mluvil jsem s mnoha chlapy, kteří ho také neviděli. To ale neznamená, že nestojí za nic," odtušil komik. Fosterovou jeho slova podle všeho pobavila a na dálku Gervaise pozdravila zdviženými palci.

S postupem času ale bylo Gervaise v pořadu čím dál tím méně a i jeho vtipy byly spíše krotšího rázu.

Allen zase chyběl

Tříhodinová show tak plynula spíše poklidným tempem, v němž se na pódiu střídaly hollywoodské hvězdy vyhlašující jednotlivé oceněné.

Ani Nicole Kidmanová předávající cenu za nejlepší scénář ale nepřiměla vítězného Woodyho Allena oceněného za jeho film Půlnoc v Paříži, aby změnil svou tradici. Na slavnostní večer se stejně jako bývá jeho zvykem na Oscarech nedostavil.

Mezi televizními díly bodovalo drama Homeland (Vlast), které získalo cenu pro nejlepší dramatický seriál. V komediální kategorii pak bodoval seriál Taková moderní rodinka, který znají i čeští diváci.

The Artist

Děti moje

Video
Související