První porevoluční velvyslanec v Izraeli Miloš Pojar zemřel v pondělí v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Bylo mu 71 let. O úmrtí spisovatele a diplomata informoval server Lidovky.cz.

Pojar se narodil 8. dubna 1940 v Praze, vystudoval orientalistiku a filozofii na Karlově univerzitě a poté angličtinu na Kolumbijské univerzitě. V roce 1970 získal na UK doktorát a dlouhou dobu pracoval jako redaktor v nakladatelství Academia.

Po změně režimu v roce 1989 přijal nabídku tehdejšího ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera, aby nastoupil do zahraniční služby a obnovil diplomatické vztahy mezi Československem a Izraelem.

Ve funkci pokračoval i po rozpadu federace. Po návratu působil na MZV, poté vedl Vzdělávací a kulturní centrum Židovského muzea v Praze.

Pojar napsal řadu knih s židovskou a izraelskou tematikou. Od roku 1970 až do sametové revoluce v roce 1989 nesměl publikovat a politicky rehabilitován byl až v roce 1990. Naposledy pracoval na monografii o T. G. Masarykovi, kterou už nestihl dokončit.

Jako velvyslanec v Izraeli nyní působí jeho syn Tomáš Pojar, bývalý ředitel humanitární organizace Člověk v tísni a náměstek ministra zahraničí. Ve funkci nahradil Michaela Žantovského v roce 2010.