Středověkou kopii slavné Mony Lisy od Leonarda da Vinciho objevilo ve svých sbírkách španělské muzeum Prado v Madridu. Obraz vznikl ve stejné době jako originál a v Leonardově ateliéru jej namaloval jeden z jeho žáků. Informaci přinesl magazín Art Newspaper.

Na obraze je portrét výrazně připomínající Giocondu (ta vznikla v letech 1503-06), krajina v pozadí je na něm však pokryta jakousi "patinou času" - tvoří ji šedavá skaliska.

Autor byl vždy považován za neznámého, vědělo se pouze, že dílo vzniklo zhruba v první čtvrtině 16. století.

Teprve důkladné restaurační práce odhalily, že obraz vznikl v samotné Leonardově dílně, pravděpodobně ve stejném období, kdy italský mistr pracoval na originálu.

Odborníci nevylučují, že da Vinciho žák "dokumentoval" Giocondu ve stejnou dobu, kdy ji mistr maloval. A tato "souběžná" kopie je nyní v majetku madridské galerie.

Podle Art Newspaperu vypadá kopie Giocondy podstatně mladší. Originál Mony Lisy v Louvru kvůli nečistotě dělá dojem, že portrétovaná dámě musí být přes třicet let. Jak odhaluje čerstvě nalezená kopie, Mona Lisa byla ale naopak "raná" dvacátnice.

"Když jsou malby zašpiněné, osoby mají tendenci vypadat starší," vysvětlil vedoucí restaurátor v Pradu Gabriel Finaldi.

Nejstarší známá kopie Giocondy se dostala do španělské královské sbírky v roce 1966. Jde jednoznačně o dvojče originálu. Jedna zřejmě byla svědkem zrození druhé, upozornil šéf pradského oddělení francouzského a italského malířství do roku 1700 Miguel Falomir.

Stav uchování madridské Mony Lisy je mnohem lepší nežli originálu, který přitahuje davy v pařížském Louvru. Badatelům to umožní studovat lépe originální obraz a mohou se pokusit dešifrovat záhady, které ji stále obklopují.

Kopie se Mona Lise podobá i velkostí: malba z muzea Prada má velikost 76x57cm, originál v Louvru 77x53cm, uvádí Art Newspaper.

Madridská Mona Lisa bude vystavena v Louvru od 21. února v rámci výstavy o Leonardově Santa Aně, aby mohli diváci oba obrazy porovnat.

foto - nalevo pravá Mona Lisa, napravo nalezená kopie

Vlevo originál, napravo kopie Mony Lisy.
Související