Spoluzakladatel firmy Apple Steve Jobs dostane posmrtně čestné ocenění Grammy za přínos hudebnímu průmyslu. Během sobotní ceremonie v předvečer hlavních cen Grammy dostanou také cenu za celoživotní dílo mezi jinými soulová zpěvačka Diana Rossová a skupina Allman Brothers Band.

Jobs, který zemřel loni v říjnu, obdrží Trustees Award. Uděluje se "jednotlivcům, kteří významně přispěli v oblasti nahrávání jiným způsobem, než uměleckými výkony".

"Minulý rok jsme se viděli třiktát. Na jaře mě Steve poprosil, abych mu zahrál na pohřbu. Souhlasil jsem pod podmínkou, že bude mluvit na tom mém. Netřeba říkat, že Steve si prosadil svou," vzpomíná cellista Yo-Yo Ma v prohlášení na stránkách cen Grammy.

"Budu jako mnoho ostatních vděčný za to, jak nás ovlivnil, za nádherné přístroje, které změnily mé myšlení. Ale nejvíc jsem mu vděčný za naše výjimečné přátelství," uzavírá svou vzpomínku Yo-Yo Ma.

Grammy dostane i Gil Scott-Heron

Spolu s Jobsem dostane cenu zvukař Rudy Van Gelder, který proslul nahrávkami jazzu, a kapelník a aranžér Dave Bartholomew.

Za celoživotní dílo budou oceněni také country zpěváci Glen Campbell a George Jones, in memoriam Brazilec Antonio Carlos Jobim a soulový zpěvák Gil Scott-Heron. Ceny se budou předávat při ceremonii uzavřené veřejnosti. Jejich držitelé pak budou zmíněni při hlavním předávání Grammy v neděli večer.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru