Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
26.2.2012 19:26 | Začala přehlídka České divadlo, ocenila inscenaci o Voskovcovi a Werichovi

Nejlepším počinem loňského programu přehlídky regionálních scén, kterou pořádá umělecká agentura Foibos, se stala inscenace Jiřího Voskovce a Dory Viceníkové Korespondence V+W z repertoáru Reduty brněnského Národního divadla v režii Jana Mikuláška. Umístila se jako první i v anketě diváků. Vyhlášením cen byl v neděli večer v Divadle na Vinohradech zahájen XVII. ročník této přehlídky.

Ocenění za nejlepší ženský herecký výkon porota přisoudila Aleně Štréblové za roli Iriny Arkadinové v inscenaci Racek Městského divadla Kladno. V mužské kategorii byl oceněn Ladislav Špiner za roli Hendrika Höfgena v inscenaci Mefisto, kterou do metropole přivezlo Východočeské divadlo Pardubice.

Zvláštní ocenění poroty za přínos českému divadlu obdržela Zoja Mikotová za autorskou i pedagogickou práci při zpřístupňování divadelní kultury neslyšícím. Právě tato přehlídka jim totiž věnuje pozornost, neboť všechna představení uvádí se simultánním tlumočením do znakové řeči.

26.2.2012 13:54 | Zemřel Bergmanův oblíbenec Josephson, spolupracovali na 40 filmech a hrách

Ve věku 88 let zemřel švédský herec Erland Josephson, který spolupracoval s legendárním filmovým režisérem Ingmarem Bergmanem na více než 40 filmech a hrách. V sobotu v nemocnici ve Stockholmu podlehl dlouhému boji s Parkinsonovou chorobou.

Josephson se narodil ve Stockholmu v roce 1923 a s Bergmanem se seznámil už v šestnácti letech, kdy se školil coby amatérský herec. V roce 1946 mu Bergman svěřil první malou filmovou roli ve snímku Prší nám na lásku. Celosvětovou slávu mu ale zajistila role Johana v Bergmanově filmu Scény z manželského života z roku 1973.

Zahrál si ale také mimo jiné ve dvou filmech režiséra Andreje Tarkovského Nostalgie (1983) a Oběť (1986).

26.2.2012 11:31 | V Praze vystoupí rapper Example, který bourá žebříčky prodejnosti

Úspěšný rapper vystupující pod jménem Example v neděli vystoupí v pražském Lucerna Music Baru. Devětadvacetiletý hudebník, který v loňském roce boural britské žebříčky prodejnosti, představí svou v pořadí třetí studiovou desku nazvanou Playing in the Shadows.

Ještě před dvěma lety vystupoval Example jako předskokan Calvina Harrise ve Scale, ale od té doby vyprodal třikrát turné a vystupoval mimo jiné i s Lily Allenovou nebo skupinou Faithless. Loni v létě byl jednou z hvězd slavného festivalu v Glastonbury.

Podle svých slov usiluje Example o chytlavou melodii a dobrý text, pod kterými se skrývají i nějaké povznášející emoce. Navíc se snaží spolupracovat s nejlepšími producenty současné taneční scény. Předchozí album Exampla Won't Go Quietly se v prodeji stalo zlatým, také díky velké popularitě písničky Kickstarts.

26.2.2012 09:01 | Langmajer hraje v duchařšké komedii, premiéru má v neděli

Jiří Langmajer a jeho bratr Lukáš, ale i Petr Křiváček, Martina Hudečková, Miluška Bittnerová, David Suchařípa a Máša Málková hrají v inscenaci duchařské komedie amerického dramatika Johna Patricka Pohleď a budeš udiven. V neděli večer má premiéru v pražském Divadle Palace, kde ji nastudoval režisér Petr Hruška.

Podle produkce této scény je tato paranormální komedie zábavně navrstvenou cestou do reality a nereality současně.

"Petr Hruška je režisérem s velkou invencí a jím nastudované texty jsou vždycky vlajkovou lodí našeho divadla," charakterizoval to ředitel Divadla Palace Alexej Pyško. O bizarní situace není podle něj v představení nouze. "Ostatně - příběh ducha starého profesora, jenž se vrátí do svého bytu plného dalších duchů a dokonce i bývalého lékaře a jeho snoubenky nemůže skončit dialogem o počasí," dodal.

25.2.2012 20:21 | Kameramanské ceny dostali Jaromír Šofr, Martin Šec a Vladimír Smutný

Ocenění za celoživotní dílo převzal dnes v Praze kameraman Jaromír Šofr. Stalo se tak na předávání výročních cen v kině Lucerna, které Asociace českých kameramanů uspořádala posedmnácté. Letos je obdrželi kameramani Martin Šec - potřetí a Vladimír Smutný - dokonce pošesté, informovala ČTK.

Profesor Jaromír Šofr nebýval v posledních letech častým hostem těchto večerů, protože přednášel ve Spojených státech. "Teď je v Praze a naskytla se tak příležitost poděkovat mu za vše, co během 55 let u filmu vytvořil," řekl prezident asociace Josef Hanuš.

Výroční ocenění za televizní dílo převzal kameraman Martin Šec za obrazové ztvárnění snímku Santiniho jazyk. Cenu za kameramanské filmové dílo porota udělila Vladimíru Smutnému za film Poupata. Čestným uznáním ocenila práci kameramana Petra Koblovského na filmu Rodina je základ státu.

Jaromír Šofr projevil svůj specifický výtvarný názor, pečlivost a tvrdohlavost v realizaci svých záměrů už během studia na FAMU, kdy se spolužačkou Věrou Chytilovou natočil absolventský film Strop.

"Oba nás to vymrštilo ke strmé kariéře," komentoval to Šofr, který poté natočil na Barrandově s Karlem Kachyňou výpravný film Ať žije republika, s Janem Němcem snímek O slavnosti a hostech a s Jiřím Menzelem Ostře sledované vlaky, oceněné Oscarem. Celkem má na kontě 42 titulů.

Posledních 26 let intenzivní pedagogické činnosti Jaromíra Šofra je korunováno řadou úspěchů jeho studentů, ale i několika vlastními díly v režii Jiřího Menzela. Patří mezi ně snímek Obsluhoval jsem anglického krále oceněný za kameru Českým lvem i cenou Asociace českých kameramanů.

"Všichni mladí kameramani prošli našima rukama na pražské FAMU. Mám z nich velkou radost, protože je mezi nimi řada velice schopných lidí," řekl dnes Šofr. Od roku 1996 je sedmnáctým kameramanem vyznamenaným za celoživotní dílo. Vymyslet obrazový koncept filmu pokládá za největší dobrodružství.

25.2.2012 15:14 | Harry Weinstein hrozí, že kvůli ratingu odejde z filmařské asociace

Americký filmový impresário Harry Weinstein hrozí odchodem z filmařské asociace MPAA. Ta nedávno ohodnotila dokument Bully o šikaně na školách ratingem R, což v praxi znamená, že nikdo mladší sedmnácti let nemůže snímek vidět bez rodičů. Weinstein prohlásil, že to byla poslední kapka.

Proti ratingu se ohradil také Alex Libby, jeden ze studentů, který ve filmu účinkuje. "Alex Libby se emocionálně postavil za to, aby film směly vidět děti samotné, nikoliv jen v doprovodu rodičů. Protože jedině tak může [film] něco změnit," napsal ve svém prohlášení Weinstein.

Jeho odchod z filmařské asociace by pro Hollywood byl ránou, upozorňuje BBC. Weinsteinova produkční společnost například zaplatila film The Artist, který aspiruje na největší pocet Oscarů při jejich nedělním udílení.

25.2.2012 12:32 | Švédští Opeth dnes představí v Meetfactory nové album

Švédská progresivně rocková skupina Opeth dnes vystoupí v rámci svého evropského turné v pražském klubu MeetFactory. Formace považovaná za jednu z nejinspirativnějších kapel současné rockové scény představí své nové album Heritage. V neděli Opeth vystoupí v bratislavském klubu MMC.

Nové album, které vyšlo v září loňského roku, podle hudebních publicistů ocení zejména milovníci art a jazz rockových opusů 70. let. Severská pětice na něm potvrdila svoji zálibu v hudebních experimentech. Frontman kapely Mikael Akerfeldt se nebojí své posluchače šokovat častou změnou hudebních směrů a budí dojem, že pro něj neexistují žádné hudební hranice.

Také díky tomu, že podstata jejich tvorby pro ně byla vždy důležitější než komerční úspěchy, jsou Opeth podle Tomáše Karlíka z pořádající agentury Obscure Promotion pro řadu svých skalních fanoušků naprostou modlou. (čtk)

25.2.2012 10:31 | Zemřel Dmitrij Nabokov, syn ruského spisovatele

Ve věku 77 let zemřel Dmitrij Nabokov, jediný syn ruského beletristy Vladimira Nabokova. Jak upozornila agentura AP, Nabokovův syn se do posledních let pomáhal starat o odkaz svého otce a pomáhal s jeho překlady.

Dmitrij Nabokov za život vyzkoušel nejrůznější povolání: zpíval v opeře, jezdil v závodních vozech, šplhal po horách. Mezitím se mu podařilo uchovat otcův literární odkaz, zeditovat jeho básně a hry nebo přeložit například Pozvání na popravu z ruštiny do angličtiny.

Zbytky archivu Vladimira Nabokova prodal v roce 1991 newyorské městské knihovně. Dál se ale o otcovo dílo staral, například v roce 2009 vydal Lauru, nedodělaný román, jenž měl Vladimir Nabokov rozdělaný v posledních letech svého života.

25.2.2012 09:14 | Jack Bruce založil supergroup se Santanou a Medeski Martin and Wood

Skotský basista Jack Bruce, bývalý člen Cream, založil novou supergroup Spectrum Road.

Sestává se z elektronického jazzového tria Medeski Martin & Wood, které v dubnu vystoupí v pražské Meetfactory, dále kytaristy Santany a členů skupiny Living Colours. Informaci přinesl britský deník Guardian.

Spectrum Road bude hrát poctu zesnulému jazzovému bubeníkovi Tonymu Williamsovi, který zemřel v roce 1997. V jeho někdejší kapele Lifetime Jack Bruce působil poté, co odešel z Cream.

Debutové album Spectrum Road vyjde na jaře 2012, z koncertů zatím kapela oznámila jen vystoupení v USA. Bruce byl vloni hvězdou festivalu Jazz Goes To Town.

25.2.2012 08:02 | V Brně se dávaly Antioskary ztřeštěným filmům

Filmoví fanoušci mohli v pátek v Brně pojedenácté hodnotit a obdivovat ztřeštěné filmy. Program s tímto zaměřením nabídla přehlídka AntiOskar. Letos pořadatelé dali dohromady pouhých 12 snímků, porota proto mezi nimi nevybírala vítěze, jak bylo zvykem v dřívějších letech. Letošní promítání proto hodnotili pouze diváci, řekl za organizátory Konrad Heczko ze střediska volného času Lužánky.

Přehlídka AntiOskar nepatří zdaleka k hlavním filmovým akcím Brna. Stálé diváky si však našla. Ročně ji navštíví asi 200 lidí. Podle pořadatelů vznikla ne zcela plánovaně. Z původně nadšeneckého festivalu pro pár kamarádů se tak vyvinula osobitá přehlídka českých a slovenských recesistických krátkých filmů.

Pro zařazení jednotlivých dílek na program mají organizátoři jednoduchá kritéria. Snímek především nesmí přesáhnout 15 minut, podmínkou je jeho ztřeštěnost. "Tedy žádné artovky, i když i ty někdy nechtěně vyzní komicky," uvedli organizátoři. Další podmínky se vztahují k dramaturgii a postavám. (čtk)

Související