Jediná kopie slavného obrazu Křik od Edvarda Muncha se chystá do dražby.

V aukční síni Sotheby´s se bude dražit 2. května, podle odhadů až za cenu 80 milionů dolarů, tj. v přepočtu 1,5 miliardy korun. Tím by se Křik zařadil mezi deset historicky nejvýše vydražených obrazů na aukcích.

Na soukromého vlastníka nebývalé

Dílo norského malíře, které se hojně objevuje v učebnicích moderního umění 20. století, vlastní soukromý obchodník Petter Olsen. Jeho otec Thomas byl Munchovým přítelem, sousedem a příznivcem .

Podle viceprezidenta Sotheby´s Simona Shawe, který je zároveň šéfem newyorského oddělení pro impresionismus a moderní umění, je Křik jedním z nejvýznamnějších uměleckých děl, dosud držených v soukromých rukou.

Munch patří na aukcích k oblíbenému zboží. Například v roce 2010 se kopie jeho Madonny ve Velké Británii prodala za 1,25 milionu liber.

Cena se těžko odhaduje

"Vzhledem k tomu, jak ojediněle se dostávají skutečné ikony na trh, je velmi složité předpovědět prodejní cenu Křiku," tvrdí viceprezident Sotheby´s.

"S ohledem na nedávné úspěchy při aukcích výjimečných předmětů v naší síni by ale mohla přesáhnout i 80 milionů dolarů," prohlásil.

MUNCH A ZLODĚJI

Křik patří k obrazům, po nichž často pasou zloději. V roce 1994 vtrhli dva muži do Národní galerie v Norsku a odnesli původní verzi obrazu z roku 1983. Do muzea se obraz po úspěšném policejním zásahu vrátil teprve o rok později.

O dekádu později maskovaní lupiči ukradli verzi Křiku, jíž Munch namaloval v roce 1910, společně s jeho Madonnou. Díla zmizela z Munchova muzea v Oslu a trvalo až do roku 2008, než se je podařilo získat zpět.

Jak upozorňuje BBC, Křik vznikl v několika verzích, pokaždé za pomocí jiné techniky. Ta, která půjde do dražby, vznikla v roce 1895 a Munch ji namaloval pomocí pastelových barev.

Výstava v Londýně

Předtím, než půjde v New Yorku do dražby, Sotheby´s obraz poprvé vystaví v Londýně.

Tato kopie Křiku je jedinou, která zůstává v původním rámečku. Doprovází ji také Munchova básnička, v níž autor rozkryl svoji inspiraci, dodává agentura AP.

Podle současného majitele Olsena by měl zisk z prodeje jít na výstavbu nového muzea, centra umění a hotelu na jeho farmě v Norsku. Olsen se díla zbavuje, protože prý nadešel ten správný čas, aby obraz nabídnul dalším.

Křik je v muzeích

Známé dílo pochází z roku 1895 a bylo vytvořeno ve čtyřech kopiích. Pouze tato jediná je stále v soukromých rukou, všechny ostatní patří norským muzeím.

Křik patří k nejznámějším obrazům malíře a grafika Edvarda Muncha, který se narodil v roce 1863 a patří k hlavním představitelům expresionismu.

Madona z Vlysu života

Ústředním tématem Munchových děl je člověk s pocity úzkosti a prázdnoty.

Melancholie a ohrožení dýchají i z jeho krajinomaleb. Dalším známým obrazem je Madona, která spolu s Křikem patří do cyklu Vlys života, poémy o životě, lásce a smrti.

Umělec, který zemřel v roce 1944, vytvořil kolem 1100 maleb, 18.000 grafických listů, 4500 kreseb a akvarelů a šest soch. Své rozsáhlé dílo odkázal Oslu.