Hospodářské noviny oslovily pět předních českých nakladatelů, zda se vyplatí vydávat původní českou prózu a jaký vliv má na takové rozhodnutí zvýšená DPH na knihy. 

Za nakladatelství Labyrint odpovídal Joachim Dvořák, Miroslav Balaštík za brněnský Host, Paseku zastoupila Anna Horáčková a Viktor Stoilov své nakladatelství TORST.

Odpovědi zaslali také Marek Turňa z Knihy Zlín a Martin Reiner za nakladatelství Druhé město.

HN: Vyplatí se dnes vydávat současné české autory? A vyplatí se vydávat i debutanty?

Joachim Dvořák: Většinou ne. Ne. Přesto je vydáváme.

Miroslav Balaštík: Určitě ano. U debutantů se to nemusí vyplatit hned a ekonomicky, ale je to sázka na budoucnost. Nakladatel se musí snažit odhadnout, jestli má daný autor potenciál, a zariskovat. V případě současné české literatury nejde ale primárně počítat s potenciálním ekonomickým profitem, jde v prvné řadě o hodnotu literární.

V každém nakladateli, který vydává současnou literaturu, je v tomto ohledu pořád kus obrozence a vydávat literaturu, o níž si myslí, že je hodnotná a důležitá, přináší pořád uspokojení. Bonusem pak je, když si knihy všimnou recenzenti, a pokud se o ní píše a mluví, zvyšuje to i renomé nakladatelství.

A když se pak autor začne i více prodávat, je to už skutečná výhra. V Hostu je to z posledních let například případ Petry Soukupové nebo Kateřiny Tučkové.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.