Ministryně kultury Alena Hanáková (STAN) začala po třech měsících svého působení ve funkci provádět personální a organizační změny.

Za dobu svého dosavadního působení v čele resortu úřad příliš nezviditelnila. Novináře odkazovala na potřebných prvních sto dní ve funkci, které se považují za jakousi dobu seznamování se s příslušnou problematikou. A ty uplynuly právě dnes.

Neviditelné ministerstvo

O ministryni kromě několika málo mediálních výstupů nebylo moc slyšet. Za své dosavadní úspěchy Alena Hanáková považuje schválení nového zákona o audiovizi a podpoře kinematografie či zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi, který prošel sněmovnou v prvním čtení.

Oba zákony ale jsou dlouhá léta připravované normy, na nichž pracovali zejména Hanákové předchůdci.

Nyní se pouští do personálních změn. Jmenovala nového ekonomického náměstka Martina Sankota, který nahradil již v lednu odvolanou Michaelu Vojtovou. Pětičlenné tiskové oddělení nahradil jeden pracovník v čele kabinetu ministryně.

V lednu odvolala zmíněnou ekonomickou náměstkyni a ředitele odboru vnitřní správy a investic Miloše Philippa Štrajta, které do úřadu přivedl jeho bývalý šéf Jiří Besser. Štrajta zatím nahrazuje jeho bývalá zástupkyně Irena Šťáhlavská, podle mluvčí agendu investic pravděpodobně převezme nový ekonomický náměstek.

Martin Sankot přišel na ministerstvo z bankovního sektoru, dříve byl například ředitelem a předsedou představenstva společnosti ČP Invest. Štrajt na ministerstvu působil od loňského ledna, podle médií ho s Besserem spojoval společný známý Pavel Hrách, kterému soud uložil podmíněný trest za uplácení vlivné manažerky České konsolidační agentury Radky Kafkové.

Společenství s Hráchem stálo Bessera místo - odešel kvůli financování jeho bytu na Floridě, což neuvedl ve svém majetkovém přiznání.

Kdo radí

Na ministerstvu ale stále pracuje Hráchova partnerka Hana Červenková, v době Bessera byla jeho poradkyní pro personalistiku a zasedala třeba v komisích při výběru ředitele Národní galerie v Praze, České filharmonie či Národního filmového archivu. Zůstala také poradkyní Hanákové. "Je jediným poradcem paní ministryně v zaměstnaneckém poměru, její působení na ministerstvu kultury skončí pravděpodobně k 1. červnu," řekla mluvčí MK a ředitelka kabinetu ministryně Markéta Ševčíková.

Ministryně má již jen jednu další poradkyni, která však působí externě. Je jí Daniela Gadasová, která má na starosti transformaci Státní opery Praha.