Ministryně kultury Alena Hanáková (STAN) bude žádat po vládě další příspěvek na letošní pobídky zahraničním filmovým štábům. "Původně schválených 300 milionů korun je rozebráno a v materiálu, který půjde do vlády, žádáme o dalších 500 milionů korun," řekla mluvčí ministerstva Markéta Ševčíková.

Ministryně chce s požadavkem přijít už na příští jednání vlády ve středu 4. dubna.

"Částka se může v meziresortním připomínkovém řízení změnit," dodala mluvčí. Program podpory filmového průmyslu v Česku funguje od roku 2010. Daná suma je součástí rozpočtu ministerstva kultury a filmové štáby z ní mohou žádat proplacení až 20 procent z peněz již utracených za natáčení v České republice v daném roce.

Obdobné pobídky jako Česko mají Irsko, Británie, Německo, Francie, Maďarsko a dalších šest evropských zemí. Pohybují se mezi 15 až 28 procenty z celkového rozpočtu filmu. Filmová natáčení jako zdroj pracovních příležitostí i propagace podporují i další země.

Willis šel do Maďarska

Pro letošní rok určených 300 milionů korun podle odborníků stačí sotva pro dva větší filmové projekty a zájem mají i menší evropské produkce. Celoroční částka se tak vyčerpá za dva měsíce.

Loni proto Česká republika přišla podle České filmové komise o miliardu korun, kterou tu mohli utratit američtí filmaři při natáčení Smrtonosné pasti 5 s Brucem Willisem. Štáb se raději přesunul do Maďarska.

Letos zase může Česko přijít o další stovky milionů, které by přineslo natáčení hollywoodského filmu Grey Man s Bradem Pittem. Štáb se rozhoduje mezi několika zeměmi a situace s pobídkami v Česku je nejistá. Podle studie zadané ministerstvem kultury si přitom pobídky i za krátkou dobu svého fungování na sebe víc než vydělaly.

Chtělo by to miliardu

Jenom producenti Mission Impossible 4, studio Paramount Pictures, v Česku utratili za výrobky a služby přes 450 milionů korun. Z programu tak vedle domácích filmařů profitují i hotely, dopravní společnosti nebo firmy nabízející catering.

Lidé z oboru mluví jako o potřebné částce na pobídky o sumě blížící se ročně miliardě korun. Kritizují zatím vládnoucí nesystematičnost pobídek, v prvním roce do nich šlo 250 milionů korun, loni a letos zatím shodně 300 milionů, avšak o sumě na každý rok se rozhoduje vždy až se státním rozpočtem.

Situace prý rozhodování zahraničním štábům komplikuje, protože v jiných zemích vědí dopředu, o jak velké vratky půjde.