Někdy je člověku přisouzeno stát se vší v kožichu. A nebo si tu roli zvolí sám. Jako po listopadu '89 Karel Kryl, veden přesvědčením, že kožich zapáchá, ačkoliv ti, kteří ho nosí, smrad necítí.

Právě vydaná kniha politických komentářů ze tří let po "sametové revoluci" nazvaná Země Lhostejnost představuje jejího autora Karla Kryla jako nenapravitelného kverulanta.

Močůvka na stráni

Osobu svou umanutostí skoro příbuznou Jakubu Demlovi, exkomunikovanému z církevních i společenských kruhů mimo jiné za kritiku Masaryka, či osobu podobnou Thomasu Bernhardovi, považovanému v domovském Rakousku za toho, jenž "kálí do vlastního hnízda".

"Nejsladší jsou asi záchody české aristokracie a katolických prelátů," napsal ve svém Zapomenutém světle sžíravý Jakub Deml, jehož knihy před válkou vkládal do rotačky i Krylův děd - po Únoru pak rodinnou tiskárnu nastupující komunisté zabavili a zničili. A Kryl zase vidí, jak "v protější stráni prosakuje močůvka na povrch bělostné nádhery".

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.