Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Po skandálu kolem krachu energetického obra Enron, který zasáhl několik velkých amerických podniků včetně firmy WorldCom, jako by se slehla po odsouzených šéfech zem. Po roce 2002 se tito vrcholní manažeři v médiích i na veřejnosti stali ztělesněním zla a chamtivosti. A soudy na volání veřejnosti po přísných trestech reagovaly tím, že jim "napařily" sazbu jako pro těžké zločince, většinou 25 let.

Čtvrt století "za katrem" dostal i Dennis Kozlowski, šéf mezinárodního průmyslového holdingu Tyco International, specializovaného především na protipožární a elektronické bezpečnostní systémy.

A protože se tento šestapadesátiletý vězeň číslo 05A4820 v trestnici pro nebezpečné zločince v Marcy choval vzorně - připravoval vězně na zvládnutí látky ze základní školy, dobře uklízel rajony a pracoval uspokojivě i v prádelně -, byl v lednu přeřazen do "fešáckého kriminálu" na newyorském Manhattanu. Z osmi let a čtyř měsíců, které mu zbývají do podmínečného propuštění, mu má být odpuštěna jedna šestina.

Mezi Kozlowským a Jeffrym Skillingem z Enronu či Bernardem Ebbersem z WorldComu však byl zásadní rozdíl. Kozlowski nebyl souzen za účetní podvody, které vedly ke krachu těchto dvou firem, ale za to, že byl v neschválených milionových odměnách či nevratných půjčkách sobě i svým nejbližším spolupracovníkům nadmíru štědrý. Tyco International i po jeho nuceném odchodu z vedení v roce 2002 vzkvétalo. Akcionáři se mohli nadále těšit na tučné dividendy, zatímco investoři Enronu a WorldComu splakali na výdělkem.

Už brzy na svobodě

Snad to, že bonviván Dennis Kozlowski svojí údajnou krádeží podnikových peněz společnost Tyco finančně nezruinoval, přimělo v roce 2005 soudce, že mu sice vyměřil 25 let, ale s klauzulí, že bude moci po osmi letech a čtyřech měsících od nástupu trestu požádat o podmínečné propuštění. A o tom se má teď v dubnu rozhodnout.

Aby byl jeho přechod do civilního života co nejsnadnější, má někdejší mocný šéf a nyní ukázněný a pracovitý "mukl" opravdu skvělý režim. Zaprvé každý pracovní den ráno opouští nápravné zařízení a jde do zaměstnání. Pracuje jako úředník v jedné newyorské softwarové firmě. On, který energicky řídil 100 tisíc lidí po celém světě, je nyní řadovým zaměstnancem.

Je to ovšem lepší než v předchozí věznici v Marcy. I když si tam vydělal něco přes dva dolary týdně a "venku" má milionové jmění, nesměl tam na reálné peníze ani sáhnout. Dnes si může koupit, co se mu jen zachce, ale po směně v podniku musí zpátky do Lincolnova nápravného zařízení.

Je to osmiposchoďová budova, o níž mnozí ani nevědí, že je to vězení. Žádné ostnaté dráty či vnější ostraha, ale zato výhled na newyorské mrakodrapy a severní část Central Parku. Ba co víc: v sobotu večer má Kozlowski volno. Může opustit nápravné zařízení Lincoln Correctional Facility a věnovat se, čemu chce.


Pokračování článku najdete v posledním vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 5. dubna, nebo pod odkazem níže:

banner 2

Související