Už několik týdnů řádí v tureckých kinech velkofilm Dobytí 1453, kasovní trhák, který se točil tři roky a stál sedmnáct milionů dolarů.

Suverénně nejdražší film v turecké historii, jenž se odehrává v kulisách středověkého Cařihradu, ohromuje čísly: hrálo v něm 15 tisíc komparzistů, za první den jej vidělo 300 tisíc diváků a dohromady již přes šest milionů Turků.

Osmanie zasáhla i Německo

Snímek s rozpočtem 17 milionů dolarů už se několikrát bohatě zaplatil a dávno přešel ve společenský fenomén, jež bývá označován za průvodní znak tzv. "osmanie" - vlny zájmu o imperiální minulost země.

Pro Turky šlo o rekord v návštěvnosti za první den promítání, a s největší pravděpodobností předzvěst toho, že z Dobytí 1453 se stane kasovně nejúspěšnější turecký film všech dob. Kromě osmi set padesáti projekcí v Turecku již absolvoval téměř 100 promítání v Německu, zemi s početnou tureckou komunitou.

Snímek vypráví období vlády sultána Mehmeda II., respektive události kolem dobytí Konstantinopole a její přeměny v dnešní Istanbul.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.