Zdá se, že jedinečnost lidského života je skryta hlavně v jeho nekonečné schopnosti mít o sobě nějaké představy.

Angličan Julian Barnes popsal příběh o tekuté paměti, kterou máme všichni našroubovanou do DNA, ve své novele Vědomí konce. Loni za ni obdržel Man Bookerovu cenu, nyní vyšla v českém překladu.

Barnes má u některých čtenářů stále pověst autora, který se obtížně čte. Může za to jistě zkušenost s texty, jako je Flaubertův papoušek nebo Historie světa v 10 1/2 kapitolách. Jenže čas strávený formálními experimenty s dějovou strukturou a časovými rovinami už není tím, čím chce autor své čtenáře dnes oslovit, jak ukazuje ve Vědomí konce.

Jeho cesta od složitějšího k jednoduššímu není sice na první pohled příliš pedagogická, ale působí velmi přirozeně.

Přečtěte si první kapitolu z knihy Vědomí konce

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.