Budoucí šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek se od sezony 2013/2014 stane na čtyři roky stálým hostujícím dirigentem Rotterdamské filharmonie, oznámil generální ředitel ČF David Mareček.

Bělohlávek, který s rotterdamskými filharmoniky spolupracoval poprvé v roce 1994, s orchestrem vloni v březnu provedl Symfonii č. 7 Gustava Mahlera. Nyní v Rotterdamu za čtyři roky uvede celkem třináct programů - čtyřikrát až pětkrát méně než s Českou filharmonií, u níž se šéfdirigentského postu ujme již letos v září.

Nezměrná zkušenost

"Uvedení Mahlerovy sedmé symfonie v Rotterdamu pro mě bylo ohromujícím zážitkem. S orchestrem jsme dokázali najít rychle porozumění přesto, že naše vnímání hudby se liší. Poprvé jsem si uvědomil, jak obohacující by mohla být naše spolupráce pro obě strany," komentoval spolupráci Bělohlávek.

Podle ředitele rotterdamské filharmonie Hanse Waegea s Bělohlávkem přichází nezměrná zkušenost. "Je to další krok, jímž budeme i nadále udržovat vysoko stanovenou laťku odbornosti, jakou budujeme již roky."

Dva programy po dvě sezony

Coby přední propagátor české hudby, zejména Dvořáka, Martinů a Janáčka, se hostující dirigent Bělohlávek v Rotterdamu prvně představí v září 2013. V prvních dvou sezonách povede vždy dva programy (dva týdny), v následujících pak tři až čtyři.

Jak upozorňuje Mareček, u špičkových dirigentů je zcela běžné, že mají více než jednu pracovní pozici, jsou hostujícími dirigenty a řídí tak i několik orchestrů současně. Kupříkladu hlavním hostujícím dirigentem českých filharmoniků bude v letech 2013 až 2016 Rakušan Manfred Honeck, který je zároveň hudebním ředitelem Pittsburgského symfonického orchestru.

Šestašedesátiletý Bělohlávek, který letos na jaře obdržel čestný titul komtura britského impéria od královny Alžběty II., v současnosti vede londýnský Symfonický orchestr BBC, s nímž se rozloučí 8. září na závěrečném koncertu festivalu BBC Proms. S tímto orchestrem se také dvakrát představí na letošním Pražském jaru.

Co uvede Rotterdamská filharmonie v sezóně 2012/2013