Ve věku třiaosmdesáti let zemřel mexický spisovatel Carlos Fuentes, jeden z nejznámějších iberoamerických literátů a přední mexický intelektuál. Mezi jeho stěžejní díla patří Smrt Artemia Cruze nebo román Starý gringo, přeložené také do češtiny.

Podle BBC spisovatel zemřel v nemocnici v Mexiku. "Carlos Fuentes byl spisovatelem a univerzálním Mexičanem. Jeho smrt mě zarmoutila, ale doufám, že odpočívá v pokoji," napsal na Twitteru mexický prezident Felipe Calderón.

Jak viděl politiku

Panamský rodák Carlos Fuentes, narozený v prosinci 1928, patřil ke generaci latinskoamerických spisovatelů, kteří ke slovu přišli v šedesátých letech.Přátelil se s Gabrielem Garciou Márquezem a Mariem Vargasem Llosou a spolu s nimi a ještě Juliem Cortazárem patřil mezi nejvýraznější spisovatele celého tehdejšího "boomu" latinskoamerické literatury.

Napsal řadu novel, dramat i esejů a pravidelně komentoval aktuální politické dění pro deník El País. Jeho politické vidění podle agentury AFP ovlivnily časté cesty po latinské Americe v první polovině 20. století i pozdější fascinace kubánskou revolucí.

Postupem času však Fuentes odsuzoval komunismus stejně jako kapitalismus. Například v šedesátých letech mu Spojené státy kvůli jeho levičáctví odmítly udělat vízum (formálně kvůli takzvanému McCarranově-Walterově dodatku k ústavě). USA směl navštívit až v roce 1967, teprve po intervenci samotného Kongresu. "Spojené státy dobře chápou samy sebe, ale špatně všechny okolo," napsal v roce 1971 v románu Mexický čas.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.