Byl by z něj zvláštní bůh. Nemluvný samotář se slabostí pro německý romantismus a s výhružným dračím tetováním na paži, nad pianem shrbený, jako když starý muž hledá brýle.

V devadesátých letech po koncertech šňupal bílý "šmak", po léčbě začal psát filozofické eseje a záhy byl pasován na posledního stylotvorného hráče v jazzu. V uplynulé dekádě americký pianista Brad Mehldau předčasně zešedivěl, zvážněl a začal hrát golf.

Ve svém díle ale "udělal hokej" několika nadžánrovými duety a na zčásti symfonické desce Highway Rider naposledy stvořil vypravěčské alter ego poutníka, který po halasovsku hledá, kam se i poslepu vrátit. Po šesti letech "to" Mehldau nalezl a na desce Ode se znovu hlásí ke svému nejsilnějšímu formátu - jazzovému triu.

Jedenáct autorských instrumentálek, které pianista věnoval své rodině, svým vzorům i postavě z filmu Easy Rider, nese silné motivy. Nejprve je Mehldau vyloží, po kusech rozebere, každý barvitě přemíchá v improvizacích (bachovským kontrapunktem, reharmonizací nebo antofonií protihlasů v levačce) a nakonec je v královských postupkách vynáší v mohutně gradujícím celku.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.