Malou revoluci chystá jedna z nejvýznamnějších univerzit v Itálii. Milánská Polytechnika oznámila, že se od roku 2014 stane jejím hlavním vyučovacím jazykem angličtina.

"Pevně věříme, že by naše kurzy by měly být mezinárodními kurzy," říká pro televizi BBC rektor Giovanni Azzone. "Toho dosáhneme jedině tak, že budeme vyučovat v angličtině."

Prozatím se plán nevztahuje na bakalářské programy. Kdo však bude chtít pokračovat v dalším studiu, bude už muset na novou podmínku přistoupit.

Zavedení povinné výuky v novodobém univerzálním jazyce má pomoci předejít tomu, aby se univerzita nedostala do izolace a neztratila konkurenceschopnost na mezinárodním poli.

Povinnost ovládat angličtinu se samozřejmě nebude týkat jen studentů, ale i vyučujících, kteří budou muset kvůli změně podstoupit jazykové zkoušky. Proti nařízení rektora a ministra školství podepsalo 234 pedagogů petici.

"Je to špatné rozhodnutí," říká italskému listu La Repubblica Emilio Matricciani z katedry elektrotechniky. "Vypadá to, jako by se škola snažila zbavit vyučujících, kteří chtějí přednášet jen v italštině."

"Zvládnout to do roku 2014 není možné," přidává svůj hlas v rozhovoru pro deník Corriere della Sera šéf katedry architektury Piero Carlo Palermo. Bojí se, že škola nenajde dostatek pedagogů schopných vyučovat v angličtině a že přijde o talentované studenty, kteří shakespearův jazyk tak dobře neovládají.

Jen technické znalosti nestačí

Rektor Azzone však takové obavy nemá. Je podle něj důležité, aby studenti neoplývali jen technickými znalostmi, ale uměli také pracovat v mezinárodním prostředí.

Myslí si, že experiment, na který se jeho škola chystá "otevře prostor pro změnu i pro další univerzity". Předpovídá, že za pět až deset let se i další italské univerzity s mezinárodními ambicemi přeorientují na angličtinu.

"Byl bych radši, kdyby byla světovým jazykem italština - bylo by to pro mě jednodušší. Musíme se však smířit s realitou," dodává Azzone pro BBC.