Ve Spojených státech se prodává čím dál víc elektronických knih a malá knihkupectví rychle zavírají krámy, nikoliv však ve Francii. Jak informoval deník New York Times, v letech 2003-2011 prodeje knih ve Francii znovu stouply o 6,5 procenta.

Pouze 1,8 procenta Francouzů dnes čte elektronické knihy (v USA jde o 6,4 procenta čtenáře). Dle posledních údajů je dnes ve Francii okolo 2500 knihkupectví, a byť zdaleka ne všechny vydrží, téměř každý zavřený krám rychle nahradí jiný.

Přísloví to nezachrání

Existují přísloví, jako že správný Francouz nikdy nevyhodí chleba a nikdy nevyhodí knihu - nebo že zatímco Němci si ctí skladatelů a Italové malířů, Francouzi mají největší úctu k spisovatelům.

Důvody pro enormně prosperující knižní trh ve Francii jsou ale praktičtější: od roku 1981 v zemi platí takzvaný Langův zákon, kterým tehdejší ministr kultury Jack Lang zafixoval ceny francouzsky psaných knih. Ani obchody typu Amazonu nesmí prodávat tituly níže než 5 procent pod cenou, jíž určí vydavatel.

Vloni se francouzským knihkupcům podařilo vybojovat stejnou vyhlášku i pro elektronické knihy, které v USA válcují trh právě díky dumpingovým cenám.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.