První pololetí letošního roku bylo z hlediska českého trhu s uměním historicky dosud nejlepší. Nejde jen o cenový rekord Kupkova obrazu Tvar modré, který byl v dubnu vydražen za víc jak 57 milionů korun. Týká se to i celkového obratu, počtu milionových a stotisícových položek či cenových nárůstů.

Za prvních šest měsíců sběratelé na českých aukcích utratili téměř půl miliardy korun, což je o 190 milionů víc než ve stejném období loňského roku a o 80 milionů víc než v dosud rekordním druhém pololetí roku 2009.

Sedm obrazů nad částku

Index ART+ od začátku roku posílil o 36 % a ke konci června vykazuje rekordní hodnotu 684 bodů. Na celkovém obratu se výrazně projevilo několik prodejů nad 10 milionů korun (od začátku roku bylo nad tuto částku vydraženo již 7 obrazů, stejně jako za poslední dva roky dohromady).

Index ART+ však posiluje také díky vzrůstající ochotě sběratelů na dražená díla přihazovat. Rozdíl mezi konečnou a vyvolávací cenou letos činí v průměru 25 %, v minulém pololetí do bylo jen 16 %.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.