O stavbě mrakodrapu Palais Lumiere ve čtvrti Porto Marghera se mluví už několik let, parcela ale pořád zůstává prázdná. O tom, jestli se projekt benátského rodáka a návrháře Pierra Cardina začne stavět, rozhodne zastupitelstvo v nejbližších dnech.

Proti stavbě budovy, která má sloužit jako hotel a vzdělávací centrum věnované módě a designu, ale vystupuje řada kritiků. Těm hlavně vadí, že palác bude vyšší než současná dominanta města, věž chrámu svatého Marka.

"Cardin chce po sobě v Benátkách zanechat svůj podpis. Jeho věž by se ale hodila spíš k šejkům, kteří stavějí stále vyšší mrakodrapy, aby dali na odiv své bohatství. To není nic pro Benátky," kritizuje plán kunsthistorik Tomaso Montanari.

Výška budovy navíc překračuje hranici 110 metrů, kterou kvůli bezpečnosti leteckého provozu zavedl italský úřad pro civilní letectví.

Za návrhem ale stojí například předseda regionální rady v Benátsku Luca Zaia. "Palais Lumiere bude kompletně osvětlený a stane se z něj vstupní brána do Benátek. Bude to taková benátská Eiffelova věž," myslí si.

Pokud by nakonec zastupitelstvo stavbu neschválilo, chce návrhář Cardin postavit mrakodrap jinde.

Související