Americké sprinterky Tianna Madisonová, Allyson Felixová, Bianca Knightová a Carmelita Jeterová vyhrály na olympijských hrách štafetu na 4x100 metrů. Přitom hned na první předávce Američanky ztratily mírným klopýtnutím.

I tak ale doběhly do cíle v čase 40,82 sekundy a vytvořily tak nový světový rekord. Z čela historických tabulek sesadily po dlouhých 27 letech kvarteto bývalé NDR, jehož čas překonaly o plných 55 setin.

"Je to úžasné. Kdo by to řekl, že zaběhneme rekord. Naše jména vstoupí do historie," radovala se Felixová. "Smrákalo se nad námi. Lidé říkali, že to nezvládneme, že nám určitě upadne kolík, ale dokázaly jsme to," radovala se Jeterová. Druhé Jamajčanky jejich výkon ocenily. "Běžely famózně," řekla Kerron Stewartová. "Věděla jsem, že budou muset překonat svěťák, aby nás porazily. My jsme zaběhly jamajský rekord, tak je vidět, jak dobře to Američanky zvládly," uvedla.

Ruské synchronizované plavkyně vyhrály již počtvrté

Ruské synchronizované plavkyně vyhrály počtvrté za sebou na olympijských hrách soutěž družstev. V devítičlenném týmu byly i vítězky soutěže dvojic Natalja Iščenková se Světlanou Romašinovou, jež tak v Londýně získaly druhé zlato a spolu s Pekingem třetí v kariéře.

Ještě lepší bilanci má další členka vítězného družstva Anastasia Davydovová, jež je po dnešku už pětinásobnou olympijskou vítězkou. Ruské akvabely získaly zlatý double na čtvrtých hrách za sebou. Úřadující mistryně světa si v součtu technického a volného programu připsaly 197,030 bodu a o 3,02 bodu porazily druhé Číňanky. Bronz získalo družstvo Španělska (193,120).

Plavecký maraton vyhrál Tunisan Mellúlí

Vytrvalecký závod na deset kilometrů vyhrál Usáma Mellúlí a jako první plavec v historii získal na jedné olympiádě medaili v bazénu i přírodní vodě. Osmadvacetiletý Tunisan v jezeře Serpentine v Hyde Parku navázal na týden starý bronz z nejdelší bazénové trati 1500 metrů.

"Nedokážu to vysvětlit, opravdu ne. Tohle byla asi nejtěžší věc, kterou člověk může zvládnout," radoval se Mellúlí. "Měl jsem problémy s ramenem, loktem, měl jsem virus. To, co se dnes stalo, byl zázrak, pokud věříte v zázraky," dodal.

Trať při svém teprve třetím dálkovém startu zvládl v čase 1:49:55,1 a po pekingském triumfu na patnáctistovce si připsal druhé olympijské zlato v kariéře. Druhého Thomase Lurze z Německa porazil o 3,4 sekundy, třetí místo obsadil s více než pětisekundovou ztrátou Richard Weinberger z Kanady.

Basketbalisté USA si v semifinále poradili s Argentinou

Američtí basketbalisté potvrdili roli favorita a jednoznačným rozdílem 109:83 postoupili přes Argentinu do finále. Na palubovce nejvíce dominoval hráč New Yorku Knicks Carmelo Anthony, který dal ve čtvrté čtvrtině čtyři trojky za sebou a definitivně tak zlomil odpor Argentiny.

Vedle Athonyho dal 18 bodů také LeBron James, který připojil sedm asistencí i doskoků. Kevin Durant přidal ještě o bod více a byl nejlepším střelcem zápasu. Soupeřem Američanů budou v neděli od 16:00 Španělé, může se tak opakovat finále z před čtyř let z Pekingu, které Američané vyhráli.

Španělé v odpoledním semifinále porazili Rusko 67:59. Přitom ještě o poločase prohrávali a vypadalo to, že favorit utkání proti ve formě hrajícímu Kirilenkovi a spol. neotočí. Za výhrou je ale poslala výborná druhá půle, kterou vyhráli o 19 bodů.