U kolébky mu stály fašistické sudičky a Benito Mussolini, urychlil kariéru Federica Felliniho a po válce celosvětově zviditelnil i čerstvě znárodněnou československou kinematografii, když hlavní cenu získala Siréna Karla Steklého. Filmový festival v Benátkách, jehož 69. ročník dnes začíná na Lidu, slaví osmdesátiny.

Nejstarší přehlídka světa se v minimalistické nesoutěžní podobě poprvé konala v roce 1932 na terase hotelu Excelsior. Mezi promítanými filmy, které přitáhly pětadvacet tisíc diváků, byly i Stalo se jedné noci Franka Capry nebo hororová klasika Dr. Jekyll a Mr Hyde Roubena Mamouliana.

Vetchou festivalovou dámu ale organizátoři z Benátek mít nechtějí. Vedle desítky zrestaurovaných raritních starých filmů, mezi nimiž je i Pytel blech Věry Chytilové a krátký snímek Zablácené město Václava Táborského, přichystali na oslavu i digitální skok, jenž akci drží v závěsu za stále rychlejšími proměnami kinematografie ve věku internetu.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.