Londýnské Viktoriino a Albertovo muzeum na jaro chystá první velkou výstavu zasvěcenou Davidu Bowiemu. Má připomenout, že Bowie byl inovátorem v hudbě, divadlu i světě designu - a že byť se dnes může zdát zapomenutý, jeho odkaz v současném umění přežívá dál.

Kurátoři podle BBC získali přístup do Bowieho soukromého archivu v New Yorku, kde vybírali z bezmála 60 tisíc předmětů - kostýmů, fotografií, designérských předmětů, hudebních nástrojů i filmů.

Kokain, mléko, papričky

Na výstavě jich bude zastoupeno přibližně tři sta, včetně například Bowieho slavného kostýmu, v němž se objevil v červenci 1972. Muž s oranžovými vlasy, červenými boty a poněkud oboupohlavním vzezřením (časopisu Melody Maker oznámil, že je bisexuál) tehdy doslova zrevolucionalizoval popovou hudbu.

"Mohli bychom udělat výstavu zasvěcenou pouze vzpomínkám lidí, kdo na tom koncertu byli," tvrdí kurátorka Victoria Broackes, podle níž tehdy Bowie "přežíval na kokainu, mléku a červených papričkách".

Výstava chce připomenout, co Bowieho gesto znamenalo: že člověk může vypadat jinak, nosit jiné oblečení a chovat se zcela nepřípustně.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.