Šestadvacetiletá norská virtuoska Vilde Frang se nedávno přestěhovala z Mnichova do Berlína. Houslová hvězda, jež v roce 2010 obdržela britskou Classic BRIT Award za Nejlepšího nováčka, v poslední době vydala další dvě alba a získala ceny Diapason d'Or a Echo Klassik.

Na Dvořákově Praze se představí 18. září v doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu v Čajkovského Koncertu pro housle a orchestr D dur.

HN: Co nastartovalo vaši kariéru? Debut s Londýnskými filharmoniky v roce 2007?

Řekla bych, že toho bylo mnoho. Klíčovým momentem bylo už vystoupení s Filharmonickým orchestrem Oslo, se kterým jsem debutovala, když mi bylo třináct let. Začala jsem víc hrát, koncerty víc plánovat a lidé se o mne začali trochu zajímat.

HN: Na poslední nahrávce představujete Čajkovského a Nielsena. Který je vám bližší?

Čajkovskij. Patří k mým pěti nejoblíbenějším. Jeho hudba je tak smyslná a je v ní tolik kouzla... Je mou důležitou součástí už od dětství, tak jako pro některé lidi třeba Walt Disney. Poprvé jsem Houslový koncert D dur slyšela, když mi bylo pět, a začala jsem se ho učit v devíti nebo deseti letech.

Dokonce jsem si ho tehdy přála jako dárek k Vánocům a "dostala" ho nakonec od svého učitele. Myslím si, že je pro každého houslistu významným předělem.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.